за

Паркиралиштата се претесни за новите автомобили

Новите автомобили стануваат сé пошироки, но инфраструктурата не расте заедно со нив. Тоа претставува проблем особено на паркиралиштата. Список на 120 модели што се пошироки од два метра.

Проблемот го има почувствувано секој што има понов автомобил при обидот да паркира. Вклучувајќи ги ретровизорите, дури и за автомобилите од градската класа денес останува малку слободен простор за возилото да се паркира, а уште помалку да се излезе од него. Податокот за ширината на возилото со ретровизорите ретко или воопшто не се наведува во техничките податоци, исто како и во сообраќајната дозвола.

Со помош на следниов список возачите можат да се ориентираат при изборот на автомобил, со избор на 120 најчести модели чија што ширина со ретровизори пречекорува два метри. Сопствениците на автомобил што е поширок од два метри имаат проблеми на повеќето паркиралишта, дури и на поновите, затоа што градежните норми и натаму се раководат според стари вредности. Оштетувањето на возилото при отворањето на вратите и потешкотиите при излегување станаа редовна појава. Градежниците мора да реагираат и да ги променат нормите – затоа што автомобилите се менуваат малку потешко.

120 модели со ширина над два метри

(ширина со ретровизори)

Марка и модел

Вишок ширина [cm]

Chevrolet Aveo

0,5

Dacia Duster

0,5

Dada Lodgy

0,5

Mini Paceman

0,5

Peugeot 208

0,5

Subaru XV

0,5

Dada Dokker

1,0

KIA Soul

1,0

Mercedes класа B

1,0

Peugeot 2008

1,0

Ford Focus

1,5

Mercedes SLК

1,5

Mercedes класа C

2,0

Opel Astra

2,0

Toyota Yaris

2,0

Audi A5 Coupe

2,5

BMW серија 4 Coupе

2,5

Fiat 500L

2,5

Hyundai ix20

2,5

Mercedes GLK

2,5

Opel Cascada

2,5

Opel Zafira B

2,5

Skoda Octavia

2,5

VW Beetle

2,5

Audi Q3

3,0

Mercedes класа A

3,0

VW Golf

3,0

BMW серија 3

3,5

Lexus IS

3,5

Citroen DS3 Cabrio

4,0

Honda Jazz

4,0

Opel Mokka

4,0

Renault Megane

4,0

Toyota Auris

4,0

Audi A4

4,5

KIA cee’d

4,5

Mercedes CLA

4,5

Peugeot 308

4,5

Volvo V40

4,5

VW Tiguan

4,5

BMW серија 3 GT

5,5

Hyundai i30

5,5

Subaru Legacy

5,5

Toyota Avensis

5,5

Toyota Prius+

5,5

BMW X1

6,0

Citroen C4

6,0

Citroen DS4

6,5

Mazda 3

6,5

Chevrolet Cruze Station Wagon

7,0

Ford C-MAX

7,0

Honda Civic

7,0

Renault Laguna

7,0

VW Caddy

7,0

VW Eos

7,0

VW Passat

7,0

Chevrolet Camaro Cabriolet

7,5

Ford Grand C-MAX

7,5

Peugeot 508

7,5

BMW серија 6 Cabrio

8,0

Ford B-MAX

Jaguar XF

Mercedes CLS-Klasse Mercedes [-Klasse

Citroen Berlingo Kombi

8,0

Opel Antara

8,5

Renault Grand Scenic

8,5

VW Scirocco

8,5

Audi A6

9,0

Ford Kuga

9,0

SEATAlhambra

9,0

Toyota Verso

9,0

VW Sharan

9,0

VW Touran

9,0

Citroen C5

9,5

VW CC

9,5

BMW X3

10,0

Ford Mondeo

10,0

Honda CR-V

10,0

Hyundai i40

10,0

Jaguar XJ

10,0

Lexus GS

10,0

KIA Carens

10,5

KIA Sportage

10,5

BMW серија 5

11,0

Honda Accord

11,0

Opel Zafira Tourer

11,0

Volvo XC90

11,0

Mercedes SL

11,5

Citroen C4 Picasso

12,0

Citroen DS5

12,0

Range Rover Evoque Cou0

12,0

Mazda 6

12,0

Nissan Qashqai

12,0

Mitsubishi Outlander

12,5

Opel Combo Combi

12,5

Fiat Doblo Kombi

12,6

Opel Ampera

13,0

Peugeot 4008

13,0

Toyota RAV4

13,0

Mitsubishi Pajero

13,5

Hyundai Santa Fe

14,0

Mercedes класа M

14,5

BMW серија 7

15,0

Mercedes класа GL

15,0

KIA Sorento

15,5

Renault Grand Espace

15,5

Ford Galaxy

16,0

Ford S-MAX

16,0

Mazda CX-5

17,5

Porsche Cayenne

17,5

Land Rover Discovery 4

18,0

Tesla Model S

20,0

Peugeot 807

21,0

VW Touareg

21,5

Range Rover

22,5

VW Amarok

23,0

Mercedes Viano

25,5

Ford Tourneo Custom

28,0

VW T5 Multivan

28,0

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Светот вози јапонски коли, а што возат Јапонците?

Тест • Chevrolet Trax 1.6 LT 2WD