за

Новиот Ford Ka е во завршно тестирање

Најмалечкиот модел на Ford во идната генерација ќе се продава и во изведба со пет врати. Папараците ги уловија прототипите кои се пуштени на завршно тестирање во реални услови на сообраќај.

ford ka 2

Идната генерација на Ford Ka ќе порасне во должина и ќе се скуси во цената. Место да се позиционира како трендовски автомобил, по примерот на Opel Adam, градското автомобилче на Ford ќе ја примени формулата на многу простор во кабината за малку пари. Исто како со другите семејства на модели, Ka се развива како модел што ќе се нуди во непроменета изведба во сите региони каде што е присутна марката. Како основа за моделот ќе послужи скусена верзија на платформата од претходната генерација на Fiesta. Моторите ќе бидат од актуелната генерација трицилиндарци од семејството Ecoboost, со моќност и до 80 КС во верзиите без турбонатполнење. Пазарниот старт на новата Ka се очекува в година.

ford ka 3

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Bosch разви електронска спојка

Рекордот од пред три децении: 50.000 километри за двесте часови