за

Нико и Луис се тркаат и на тротинет

Пред претстојната трка на Нирбургринг во овој викенд, пилотите на Mercedes Нико Розберг и Луис Хамилтон добија по еден електричен тротинет од Smart.

Тротинетот со погон на батерии потекнува од истражувачки проект кој што се занимава со идните решенија за мобилност во големите градови. Со програмата за заедничко користење на возила, Smart е веќе предводник на еден нов концепт за мобилност за урбаните средини, кој што постигна огромен успех во повеќе светски градови.

Electric Board, како што е името на тротинетот на батерии, претставува продолжение на серијата на возила со погон на струја која моментно ја сочинуваат двоседот Fortwo Electric Drive и велосипедот Ebike. До пуштањето на моделот во продажба остануваат уште неколку формалности околу хомологацијата.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Малечок теренец од Fiat доаѓа во 2014 година

Volvo ќе воведе нови безбедносни системи со идниот XC90