за

Најпродаваните возила во Европа во март

5. PEUGEOT 208, продадени примероци 121,084 (+1.4%)

Renault Clio, Peugeot 208 и серијата 3 на BMW се единствени меѓу десетте најпродавани модели кои забележаа раст во продажбата во март.

Најголем раст во продажбата забележа Peugeot 208, главно поради воведувањето на новите моделски изведби во понудата, што резултираше со 28.073 продадени возила во март. За споредба, во истиот месец лани се продадоа само 4.062 примероци од моделот на Peugeot. Кај серијата 3 на BMW, плусот од 30,9 проценти произлегува од одличната продажба на моделот во Белгија, Германија, Италија и Шпанија.

Иако Volkswagen Golf и натаму е најпопуларно возило во Европа, продажбата на компактот продолжува да опаѓа. На второто место е Ford Fiesta, која воедно е и најпродаван модел во Велика Британија. Градскиот автомобил на Ford неодамна доби моделско освежување, вклучувајќи нов еднолитарски бензинец со намалена потрошувачка и емисија на штетни гасови. Популарниот Volkswagen Polo падна на седмото место, со продажба намалена за 23,6 проценти.

Надвор од десетте најпродавани, Toyota Auris е во силен напад на водечките модели, со раст во продажбата од 26,5 проценти во март. Новите или освежени модели како Kia Ceed, класата А на Mercedes, Opel Mokka, Ford B-Max и Volvo V40 го задржуваат позитивниот тренд.

Марка и модел Продадени примероци во март 2013 Промена во споредба со март 2012
Volkswagen Golf 48.935 -7,8%
Ford Fiesta 41.686 -13,1%
Opel Corsa 33.579 -13,9%
Renault Clio 31.623 +9,2%
Nissan Qashqai 29.116 -4,4%
Ford Focus 28.966 -11,9
Volkswagen Polo 28.379 -23,6
Peugeot 208 28.073
Opel Astra 22.598 -26,5%
BMW Серија 3 21.263 +16,4%

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

аквапланинг

Гумите со продолжена автономија ги надминаа детските болести

Mini ќе се произведува и во Индија