за

Најиздржливите модели во ниската класа

Новитет на првото место е моделот на Volkswagen кој веќе неколку години не се продава и достапен е само на пазарот на користени. Станува збор за VW Fox. Малечкиот модел на Volkswagen прикажува исклучително ниско ниво на дефекти и покрај неговата старост, со што го потисна на второто место победникот од минатата година, Ford Ka.

На третото место сосема заслужено се најдоа Citroen C1, а веднаш по него и конструкциски идентичните Toyota Aygo и Peugeot 107. Последните места им припаѓаат на Smart Fortwo, кај кого што се јавува зголемен број на дефекти со напредувањето на староста, како и Chevrolet Matiz, во генерацијата што се произведуваше до 2008 година.

Место Модел 2007 2008 2009 2010 2011 2012
1 VW Foxvw fox ++ ++ ++ ++
2 Ford Kaford ka ++ ++ ++ ++
3 Citroen C1citroen c1 ++ ++ ++ ++ ++ ++
4 Toyota Aygotoyota aygo ++ ++ ++ ++ ++ +
5 Renault Twingorenault twingo ++ ++ ++ ++ ++ ++
6 Peugeot 107peugeot 107 + + ++
7 Fiat Pandafiat panda ++ + + ++ ++ +
8 Hyundai i10hyundai i10 ++ ++ + + +
9 Fiat 500fiat 500 o + + ++
10 Smart Fortwosmart fortwo o + + +
11 Chevrolet Matizchevrolet matiz

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Најиздржливите и најрасипливите модели според клубот ADAC

Apple развива апликација што го заменува клучот од возилото