за

Наследникот на Lamborghini Gallardo е во завршно тестирање

Со постојано воведување на специјални моделски серии, Lamborghini го одржува во живот Gallardo. Но, тоа не може да продолжи до бескрај. По десет години е време за наследник.

Со името Cabrera за новиот модел што ќе го наследи Gallardo, Lamborghini ја продолжува традицијата да ги именува своите модели по бикови – Кабрера е една од петте главни сорти на бикови. Извесно е дека Cabrera ќе се нуди во моделски изведби со заден погон и со погон на сите тркала, како и во отворената каросериска изведба Spyder. Шасијата е комбинирана од алуминиум и карбон, при што е поголем уделот на поскапиот карбон, заради заштеда во тежината. Изгледот се раководи според стилот на концептните возила Veneno и Sesto Elemento.

Премиерата на наследникот на десетгодишниот Gallardo се очекува во Женева во следната пролет
Премиерата на наследникот на десетгодишниот Gallardo се очекува во Женева во следната пролет

Извесно е и тоа дека Lamborghini Cabrera ќе биде основа за следната генерација на Audi R8. Актуелниот десетцилиндарец во V со зафатнина од 5,2 литри ќе ослободува моќност од околу 600 КС, со што ќе се намали големиот заостаток во однос на знаменосецот Aventador. Не е исклучено во задниот дел да се користи и четирилитарскиот V8 од Audi, кој во моделот RS 6 постигнува 560 КС. Дебито на моделот се очекува на салонот во Женева во следната пролет.

Cabrera ќе го користи стилот на Lamborghini Veneno, моделот од кого се произведоа само три примероци
Cabrera ќе го користи стилот на Lamborghini Veneno, моделот од кого се произведоа само три примероци

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Citroen C4 Cactus Concept: Двосед во сериската опрема

Volkswagen во офанзива со хибриди и со погон на струја