за

Милионска кражба во салон на Bentley во Берлин

Пет возила на Bentley се украдени од најголемиот дилер на благородната марка во Европа. Луксузните автомобили вредат преку еден милион евра. Полицијата е беспомошна.

Кралевите и ѕвездите се возат во Bentley. Цените за овие благородни возила од Британија не познаваат граници. Тоа ги привлекува крадците. Во минатиот петок се украдени пет парчиња Bentley, директно од изложбениот салон на најголемиот европски дилер на Bentley во Берлин.

Вработен во филијалата во минатиот петок го отворил салонот. Но, пет возила недостигале. Престижните модели имаат вредност од преку еден милион евра. Полицијата била известена веднаш. Станува збор за професионалци, затоа што тие не оставиле зад себе какви било траги.

Автомобилите веројатно се во Русија или Арабија

Полицијата се сомнева дека украдените возила ќе бидат најдени. Се претпоставува дека автомобилите веќе се изнесени од земјата, веројатно во Русија или Арабија. Салонот за скапите автомобили е во берлинската населба Шарлотенбург и сега е посиромашен со две нови и три користени возила. Меѓу украдените возила се наоѓа и нов Bentley Continental GT Speed, кој самиот вреди 232.000 евра.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Хибридниот компакт на Lexus со премиера во Кина

Тест • Mazda6 SportCombi 2.2 CD 150 Challenge