за

Малку „Бела Италиа“ за стотиот роденден на Aston Martin

Каросериското ателје Zagato изработи два униката во чест на стотиот роденден на Aston Martin. Дизајнерите и дадоа медитеранска душа на британската марка со спортските автомобили.

Ако некој е убеден дека не постои подобар дизајн на автомобили од оној на британската марка Aston Martin, нека се провери повторно. Италијанското каросериско ателје изработи два укинати врз основа на DBS и DB9 Cabrio. Од работата произлегоа две англиски машини за тркање со италијанска душа.

Aston-Martin_DBS-Coupé_a-Front

[one_half]Aston-Martin_DBS-Coupé_b-Rear[/one_half]

[one_half_last]Aston-Martin_DBS-Coupé_c-Pianta[/one_half_last]

Изгледот на покривот на DBS Coupe Zagato Centennial со двата меура потсеќа на моделите на Zagato од 1950-те години. Сопственик на уникатот е млад јапонски претприемач, а за цената на возилото никој не смее ниту да помисли.

Zagato изработува прототипи и модели уште од 1919 година

Отворениот DB9 Spyder Zagato Centennial не го држи во тајност неговиот сопственик. Се работи за колекционерот Питер Рид, од САД, кој е избезумен по новото возило во неговата збирка: „Spyder го спојува препознатливиот елегантен изглед на Zagato со душата, моќта и престижот на Aston Martin.“

Aston-Martin_DB9-Spyder_c-Pianta

Италијанците ги изработија двете возила во чест на стотодишнината на Aston Martin. Но, тоа не се и единствените модели од оваа куќа на кои што работеле дизајнерите на Zagato. Во 1960 година се појави Aston Martin DB4 GT Zagato, а потоа следеа уште многубројни модели. Carrozzeria Zagato има традиција уште од 1919 година во креирањето и изработката на автомобилски каросерии и прототипи, но имаат изработено и неколку сопствени серии од модели кои се значаен дел од историјата.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9-степен автоматски менувач за класата Е на Mercedes

Погонот на струја се проби: 100.000-от електромобил на Renault-Nissan