за

Култната марка TVR се враќа со нови модели

Лесли Едгар е спасителот на англиската марка на спортски возила TVR. Новиот сопственик открива детали за идната моделска понуда и ветува мошне достапни цени за неговите возила.

Првиот модел во новата сопственост на TVR ќе се појави на пазарот по три години. По кусо време ќе следи и вториот модел. Цените ќе се движат меѓу 60.000 и 90.000 евра. Возилата ќе ја задржат класичната спортска конфигурација, со мотор напред и погон на задните тркала, а во поглед на актуелноста на техниката нема да се оди на последните иновации, туку ќе се задржи обична и достапна техника. Тоа подразбира дека напредните електронски системи целосно ќе отстуствуваат во идните модели на TVR. Фирмата уште не открива дали моторите ќе ги произведува самостојно, како во минатото, или ќе ги набавува истите од друг производител.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Американците учат штедење: Пикапот Ram1500 со дизелски мотор

Пред 125 години Берта Бенц го направи првото патување со автомобил