за

Концернот PSA Peugeot Citroen може да остане без државните 7 милијарди евра

Како што се очекуваше, Комисијата на ЕУ ќе го проверува одобрувањето на државна помош од француската влада во висина од 7 милијарди евра за кризниот концерн PSA Peugeot Citroen.

Европскиот орган за контрола на условите на конкуренција на пазарот ќе оценува првенствено околу прашањето дали со оваа државна помош од страна на владата на Франција се прекршуваат правилата на Европската Унија и на конкурентноста. Покрај помошта од седум милијарди евра, Франција планира на концернот PSA Peugeot Citroen да му одобри дотации и аконтации во висина од 85,9 милиони евра. Под знак на прашање стои и државната дотација во висина од 1,2 милијарда евра за банката на PSA, која што комесарите во Брисел ја одобрија во февруари под услов да се реализира план за реструктуирање на комплетната групација PSA.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Шпанскиот пазар расте со субвенцијата од 2.000 евра по возило

Нафтата може да исчезне побргу од предвиденото