за

Кинеската марка Qoros го испорача првото возило

По шест години откако беше објавено дека се формира новата марка Qoros, кинеската фирма го испорача првото возило. Извесен Ју Мин е прв сопственик на модел на Qoros.

Во дилерството на марката во кинескиот Гуаншан, сопственикот Ју Мин ги доби клучевите од Qoros 3 од шефот Фолкер Штајнвашер. На тестирањата во септември, Qoros3 беше прв автомобил од кинеско производство што освои максимални пет ѕвездички на краш тестот на EuroNCAP. Qoros3 е првиот член од новото моделско семејство, кое што ќе се проширува во периоди меѓу шест и 12 месеци.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Студот им ја одзема силата на електричните автомобили

Jaguar троши 60 литри на сто километри под полна гас