за

Кинези шверцувале коли во вредност од 120 милиони евра

Кинеската полиција откри шест банди кои се занимавале со илегален увоз на автомобили. Во последните три години биле увезени автомобили во вкупна вредност од 120 милиони евра.

Криминалните групи заедно внеле 3.000 возила на територијата на Кина, без истите да бидат пријавени или на каков било начин да бидат регистрирани при влегувањето во државата. Најголемиот дел од возилата се скапи модели на BMW, но има и многу примероци на Rolls-Royce. Шверцот со коли е исплатлив. Царината наплаќа 25 проценти увозна давачка за секој автомобил, на што се додаваат уште 17 проценти на име на данок, како и акциза во зависност од работната зафатнина на моторот. Вкупно се уапсени 54 членови на криминалните банди.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Daimler ќе претставува нов модел на секои три месеци

Шефот на PSA Peugeot Citroen се откажа од милионската пензија