за

Избрани најдобрите мотори на годината

Новинари од 35 држави ги избираа најдобрите мотори преку нивната возливост, перформансите, штедливоста, смирената работа и напредната технологија. Ford победува втора година по ред.

Одличните мотори ја освојуваат титулата Мотор на годината. Но, само исклучителните мотори победуваат од година в година. Трицилиндарскиот бензинец на Ford втора година по ред е избран за Меѓународен мотор на годината. Претходно тоа им успеа само на десетцилиндарскиот монструм на BMW во 2005 и 2006 година, на трилитарскиот турбобензинец од истата куќа во 2007 и 2008 година, и на 1,4-литарскиот TSI на Volkswagen во 2009 и 2010 година.

Трицилиндарецот со зафатнина од еден литар и моќност со 125 КС ја покрива речиси целата моделска гама на Ford. Експертите претпоставуваат дека дури и догодина ќе победи моторот Ecoboost.
Трицилиндарецот со зафатнина од еден литар и моќност со 125 КС ја покрива речиси целата моделска гама на Ford. Експертите претпоставуваат дека дури и догодина ќе победи моторот Ecoboost.

Со последнава победа, малечкиот херој на Ford освои дури пет награди во рок од 24 месеци. Победата е голема. Никој мотор претходно не освоил 479 бодови, колку еднолитарскиот Ecoboost. Со заостаток од 71 бод, на второто место е евергринот на Volkswagen, бензинецот 1,4 TSI со двојно натполнење, додека на третото место е дволитарскиот бензинец на BMW, исто така со натполење. На останатите позиции се Porsche 2,7 DI, Ferrari 6,3 V12, BMW/PSA 1.6 turbo, McLaren 3,8 V8 и Audi 2.5 R5.

Во продолжение е прегледот на сите победници во одделните класи на изборот на Мотор на годината. Во заграда се наведени моделите во кои што моментно се вградуваат победничките мотори.

 

НОВИ МОТОРИ

Мотор Бодови
1. Volkswagen 1.4 TSI/ACT (Golf) 234
2. Ferrari 6.3 V12 (F12 Berlinetta) 220
3. Mazda 2.5 Skyactive, бензински (Mazda 6, CX-5) 136
4. Jaguar/Land Rover 3,0 V6 SC (Jaguar XF, XJ) 130
5. Tesla (Model S) 129
6. Fiat 0,9 CNG (Panda, 500 L, Lancia Ypsilon) 114

ЕКОЛОШКИ МОТОРИ

Мотор Бодови
1. Fiat 0,9 CNG (Panda, 500 L, Lancia Ypsilon) 184
2. GM 1,4 range extender (Chevrolet Volt, Opel Ampera, Cadillac ELR) 181
3. Tesla (Model S) 139
4. Ford 1,0 Ecoboost (Fiesta, B-Max, C-Max, Grand C-Max) 137
5. Mazda 2.2 Skyactive, бензински (Mazda 3, 6, CX-5) 126
6. Toyota 1.8 Hybrid (Prius PIH) 94

СПОРТСКИ МОТОР

Мотор Бодови
1. Ferrari 6,3 V12 (F12 Berlinetta) 294
2. Ferrari 4,5 V8 (458 Italia/Spider) 185
3. McLaren 3,8 V8 (McLaren MP4-12C) 183
4. Porsche 3,9 Boxer DI (911 Carrera) 149
5. Mercedes-AMG 6,2 V8 (SLS AMG) 109
6. BMW M 4,4 Twinturbo V8 (M5, M6) 100

МОТОРИ ПОД ЕДЕН ЛИТАР

Мотор Бодови
1. Ford 1.0 Ecoboost (Focus, Fiesta, B-Max, C-Max, Grand C-Max) 557
2. Fiat 0,9 turbo (500, 500L, Lancia Ypsilon, Alfa Romeo Mito) 329
3. Volkswagen 1.0 (VW Up, Seat Mii, Skoda Citigo) 235
4. Renault 0,9 TCE turbo (Clio, Dacia Sandero, Logan, MCV) 144
5. Volkswagen 1,0 CNG (Up) 118
6. Fiat 0,9 CNG (Panda, 500L, Lancia Ypsilon) 91

МОТОРИ ОД 1,0 ДО 1,4 ЛИТАР

1. BMW-PSA 1.6 turbo petrol
(Mini Cooper S, Clubman Cooper S, Countryman Cooper S, Coupé/Roadster Cooper S, Paceman Cooper S, Cooper Works, Clubman Cooper Works, Coupé/Roadster Cooper Works, Paceman Cooper Works, Peugeot 207cc, 208, 308, 3008, 508, 208 GTI, 308 GTI, RCZ, Citroën DS3, C4 Picasso/Grand Picasso, C5/DS5, C4/DS4)
317
2. Volkswagen 1.8 TFSI
(Audi A3, A4, TT, A5, Seat Leon FR Altea/XL/Freetrack, Škoda Octavia, Superb, Yeti, Volkswagen Passat)
231
3. Ford/Volvo/Mazda 1.6 turbo
(Ford Focus, C-Max/Grand C-Max, Kuga, Escape, S-Max, Galaxy, Fusion, Volvo V40, S60, V60, V70/XC70, S80, S80 E85)
145
4. Toyota/Lexus 1.8 hybrid
(Toyota Plug-In Prius)
127
5. Mercedes-Benz 1.6 turbo
(Mercedes-Benz A180, CLA180, B180, A200, CLA200, B200, C180 CGI)
102
6. Volkswagen 1.6 TDI
(Volkswagen Polo, Beetle, Golf, Golf Variant, Golf Plus, Golf Cabriolet, Jetta, Passat, Touran/Cross Touran, Škoda Fabia, Roomster, Rapid, Octavia, Superb, Yeti, Audi A1, A3, Seat Ibiza, Altea/XL/Freetrack, Leon, Toledo)
101

МОТОРИ ОД 1,8 ДО 2,0 ЛИТРИ

1. BMW 2,0 twin-turbo
(BMW 125i, 320i, 328i, 520i, 528i, Z4 20i, Z4 28i, X1 20i, X1 28i, X3 20i)
295
2. Volkswagen 2,0 TFSI
(Audi A1, TT, TTS, A3, S3, A4 E85, A4, A5, A6, Q3, Q5, Seat Leon FR, Altea/XL/Freetrack, Alhambra, Škoda Superb, Volkswagen Golf Cabriolet, Beetle, Golf R Cabriolet, Scirocco, Eos, Scirocco R, Jetta, Passat, Passat CC, Tiguan)
278
3. BMW 2,0 twin-turbo
(BMW 116d, 118d, 120d, 123d, 125d, 316d, 318d, 320d, 520d, 525d, X1 18d, X1 20d ed, X1 20d, X1 25d, X3 18d, X3 20d, Mini Cooper SD, Clubman Cooper SD, Countryman Cooper SD, Coupé/Roadster Cooper SD, Paceman Cooper SD)
262
4. Mazda 2,0 skyactiv, бензински
(Mazda 3, CX-5, 6/Atenza)
194
5. Volkswagen 2,0 TDI
(Audi A1, A3, A4, A5, Q3, Q5, TT, A6, Seat Leon, Leon FR, Ibiza FR/Cupra, Altea/XL/Freetrack, Alhambra, Škoda Octavia, Superb, Yeti, Volkswagen Golf, Golf Variant, Golf Cabriolet, Scirocco, Eos, Jetta, Passat, Passat CC, Touran/Cross Touran, Tiguan, Beetle)
165
6. Ford 2,0 turbo(Ford Focus ST) 122

МОТОРИ ОД 2,0 ДО 2,5 ЛИТРИ

1. Audi 2.5 R5 turbo
(Audi TT RS, RS3, Q3 RS)
368
2. Mazda 2.2-litre skyactiv, дизел
(Mazda 3/Axela, 6/Atenza, CX-5)
331
3. Mercedes-Benz 2.1 CDI
(Mercedes-Benz A220, CLA220, C180, C200, E200, C220, E220, GLK220, E250, CLS250, SLK250, GLK250, GLK200, Jeep Compass)
185
4. Mazda 2.5-litre skyactiv, бензински
(Mazda 6/Atenza, CX-5)
144
5. Mercedes-Benz 2.1 CDI hybrid
(Mercedes-Benz E300 Hybrid)
142
6. Ford/PSA Peugeot Citroën/Jaguar/Land Rover 2.2, дизел
(Land Rover Freelander 2, Range Rover Evoque, Peugeot 508, Ford S-Max, Galaxy, Citroën C5)
142

МОТОРИ ОД 2,5 ДО 3,0 ЛИТРИ

1. Porsche 2.7 DI
(Porsche Boxster, Cayman)
259
2. BMW 3,0 biturbo
(BMW 1 Series M coupe, Z4 35is)
244
3. BMW 3,0 turbo, дизел
(BMW 330d, 530d, 535d, 530d GT, 535d GT, 640d, 730d, 740d, X3 30d, X3 35d, X5 30d, X5 40d, X6 30d, X6 40d)
240
4. BMW 3,0 twin-power turbo, дизел
(BMW M550d, X5 M50d, X6 M50d)
233
5. BMW 3,0 twin-power turbo
(BMW 135i coupe, 335i, 335i GT, Z4 35i, 535i, 535i GT, X3 35i, X5 35i, X6 35i, 640i, 740i)
196
6. Volkswagen 3,0 V6 TDI
(Audi A4, A5, Q7, A6, A7, Q5, A8, Volkswagen Touareg, Phaeton, Porsche Panamera, Cayenne)
112

МОТОРИ ОД 3,0 ДО 4,0 ЛИТРИ

1. Porsche 2.7 DI
(Porsche Boxster, Cayman)
259
2. BMW 3,0 biturbo
(BMW 1 Series M coupe, Z4 35is)
244
3. BMW 3,0 twin-power turbo, дизел
(BMW 330d, 530d, 535d, 530d GT, 535d GT, 640d, 730d, 740d, X3 30d, X3 35d, X5 30d, X5 40d, X6 30d, X6 40d)
240
4. BMW 3,0 twin-power turbo, дизел
(BMW M550d, X5 M50d, X6 M50d)
233
5. BMW 3,0 twin-power turbo
(BMW 135i coupe, 335i, 335i GT, Z4 35i, 535i, 535i GT, X3 35i, X5 35i, X6 35i, 640i, 740i)
196
6. Volkswagen 3,0 V6 TDI
(Audi A4, A5, Q7, A6, A7, Q5, A8, Volkswagen Touareg, Phaeton, Porsche Panamera, Cayenne)
112

МОТОРИ НАД 4,0 ЛИТРИ

1. Ferrari 6.3 V12
(Ferrari F12 Berlinetta)
270
2. Ferrari 4.5 V8
(Ferrari 458 Italia, 458 Spider)
250
3. Mercedes-AMG 5.5 V8
(Mercedes-AMG E63 AMG, CLS 63 AMG, ML 63 AMG, E63 AMG S, CL 63 AMG, SLK AMG, SL 63 AMG, G63 AMG, GL AMG)
158
4. BMW M 4,4 twin turbo V8
(BMW M5, M6)
156
5. Mercedes-AMG 6,2 V8
(Mercedes-AMG SLS AMG, SLS AMG GT, SLS AMG Black Series)
148
6. Lamborghini 6.5 V12
(Lamborghini Aventador)
124

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Mitsubishi Space Star со рекордни 3,38 литри на 100 километри

Полициски автомобил за изнајмување