за

Зелено светло за BMW M2

На љубителите на цивилните тркачки машини на MGmbH им останува уште малку време да потсоберат пари за најлутата верзија во серијата 2. Баварците потврдија дека M2 доаѓа наскоро.

Серијата 2 на BMW ќе биде крунисана со верзија со потпис на спортското одделение MGmbH, позиционирана над актуелниот топ модел M235i (на фотографијата). Познавачите на марката од Минхен веќе го гледаат M2 како духовен наследник на легендарниот MCoupe од серијата 1. За BMWM2 се планира нов мотор, веројатно шестцилиндарец со турбонатполнење и со моќност меѓу 370 и 380 КС.

Производството на M2 е планирано да почне кон крајот на следната година, за испораките да почнат рано во 2016 година.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Конкурентот на Tesla се враќа како Fisker Surf

Opel ќе извезува на австралискиот пазар под марката Holden