за

Електричниот Golf ќе се продава и во САД

Верзијата на Golf со погон на батерии, која доживува премиера во овие денови на салонот во Франкфурт, од 2015 година ќе се најде во продажба и во САД.

Во јануари следната година Volkswagen ќе го понуди овој модел наречен e-Golf прво на европскиот пазар, а потоа ќе следува и негова комерцијализација во САД – но дури од 2015 година. Како што наведува Џонатан Браунинг, шеф на Volkswagen во Америка, причина за задоцнувањето е тоа што во следната година претстои прво комерцијализацијата на Golf со стандарден погон, па дури потоа во салоните ќе може да се најде и електричниот Golf.

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Seat вози за фестивалот Браќа Манаки

Најштедливиот тим во шампионатот на Volkswagen вози со 3,48 l/100 km