за ,

Електричниот автомобил на BMW ќе чини 36.000 евра

Место најавените 40.000 евра, BMW ќе го нуди моделот i3 за 4.000 евра поевтино. Сериската верзија на автомобилот на струја на Баварците ќе дебитира наесен во Франкфурт.

Куќата со сино белиот знак веќе има примено 100.000 нарачки за пробно возење на i3, автомобилот со погон на струја и иновативна каросерија изработена од лесен и цврст карбон. Според последните најави од BMW, возилото долго нешто помалку од четири метри требаше да чини колку најевтината моделска верзија од серијата 5, односно колку BMW 520i. Место тоа, i3 ќе чини десетина проценти помалку, односно исто колку подобро опремена верзија од серијата 3.

Прва стартува каросериската изведба со пет врати, а потоа доаѓа и моделот со три врати. Лесната каросерија од карбон овозможува користење на помалку батерии, а тоа влијае и на цената
Прва стартува каросериската изведба со пет врати, а потоа доаѓа и моделот со три врати. Лесната каросерија од карбон овозможува користење на помалку батерии, а тоа влијае и на цената

Со доплата од 2.000 евра се нуди мотор за продолжување на автономијата, кој се вклучува откако ќе се испразнат батериите и работи како генератор, односно повторно ги полни батериите при возењето. Со енергијата во батериите, BMW i3 ќе минува до 160 километри. По совладувањето на оваа дистанца се вклучува бензинскиот мотор, кој потекнува од мотоциклите на BMW, и ја зголемува автономијата како кај автомобил со обичен погон.

Во Франкфурт ќе дебитира и сериската верзија на BMW i8

Баварците го поместуваат понапред и датумот за претставување на хибридот со приклучок за полнење, i8. Исто како i3, спортскиот автомобил со системска моќност од 356 КС поседува каросерија од карбон. Забрзувањето до сто трае помалку од пет секунди, а просечната потрошувачка изнесува 2,7 литри. Доколку се користи само енергијата во батериите, i8 може да мине 35 километри. Цената на овој модел ќе биде над 100.000 евра.

Премиум марките се обврзани да го носат напредокот во браншата - BMW мора да биде пред другите. Хибридниот i8 исто така  ќе стане дел од моделската понуда на BMW
Премиум марките се обврзани да го носат напредокот во браншата – BMW мора да биде пред другите. Хибридниот i8 исто така ќе стане дел од моделската понуда на BMW

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Теренецот на Renault со нов изглед и побогата опрема

Прво возење • Renault Captur, Clio GTour, Scenic xMod