за

Електричната Tesla во Норвешка се продава подобро од Golf

Продажбата на новата лимузина на специјалистот за погон на струја ги надмина сите очекувања во Норвешка. Tesla S е најпродаван модел, Golf е дури на второто место.

Во периодот од почетокот на август до средината на овој месец, во Норвешка се продадоа 322 примероци од Tesla Model S. Со тоа, лимузината со погон на струја е најпродаван модел во овој период, пред Golf, кој се продаде во 256 примероци. Учеството на Model S во вкупната продажба на автомобили во кралството на електричните автомобили достигна дури 6,2 проценти во последниве триесетина денови. Причината за високите бројки е тоа што голем број од клиентите што го нарачаа новиот модел на Tesla го добија возилото во периодот.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen подготвува евтин конкурент за Audi Q7

Враќање на Disco Volante: Летачката чинија на Alfa Romeo