за

Добавувачот Takata е виновен за 3,6 милиони возила со дефектни воздушни перници

Јапонската корпорација Takata ќе постави Швајцарец за нов директор, откако ја презеде одговорноста за гигантскиот сервисен повик на возила од повеќе марки. Ова е прв пат на чело на компанијата да биде  странец.

Штефан Штокер ќе ја презеде претседателската функција во компанијата од членот на основачкото семејство Шигехиса Такада. Во периодот од 2002 до 2009 година, Швајцарецот Штокер бил претседател на одделението за делови за автомобили во јапонската филијала на Bosch, за потоа да презеде директорска функција во Takata.

Промената на раководството на компанијата се случува откако најголемите јапонски и германски производители на автомобили, меѓу кои Toyota, Honda и BMW, мораа да повикаат во сервис 3,6 милиони возила со дефектни воздушни перници, производ на вториот најголем светски добавувач на воздушни перници и безбедносни ремени Takata.

Во минатата деловна година Takata покажа загуба од 212,5 милиони долари, најголема во историјата на компанијата, откако во годината пред тоа постигна профит од повеќе од 100 милиони долари. Трошоците за замена на дефектните воздушни перници дополнително ќе ја чинат компанијата 295 милиони долари.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Во германскиот Фридрихсхафен се одржува „Светот на тјунингот“

Auto Bild го соочи Peugeot 208 GTI со конкурентите