за

Големиот брат на Yeti

Стратегијата на развој на модели во Skoda гласи: Поголемо и поинтелигентно. Оваа стратегија сега ќе се испроба и во сегментот на компактните теренци. Новиот модел ќе го носи името Snowman и ќе се најде во салоните во 2016 година. Техниката потекнува од втората генерација на Volkswagen Tiguan, чија што премиера се очекува догодина.

Во споредба со компактниот теренец од матичната марка, Skoda Snowman ќе биде поголем и со повеќе простор. Покрај верзија со пет седишта во план е да се понуди и седумсед. За погонот ќе бидат задолжени бензинци во дијапазон меѓу 150 и 220 КС, како и два дизела со моќност меѓу 150 и 184 КС. Се планира да се понуди и плаг-ин хибрид.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Фабрика тврди 5 литри – реалноста покажува 7 литри

Aston ќе се трка со парна машина