за

Германците се среќни со Dacia

Според истражувањето на клубот АДАК, купувачите на возило со цена до 10.000 евра се најсреќни со Dacia Logan MCV. На второто место е Ford Fiesta, а на третото уште еден модел на Dacia.

Кај возилата со цена до 10.000 евра, купувачите се најзадоволни со комби моделот на Logan. Тоа е резултатот од истражувањето што го спроведе најголемиот европски клуб АДАК. Со значителен заостаток, на второто место е Ford Fiesta, додека на третото место е уште еден модел на евтината марка на Renault, комбилимузината Sandero. Последен е Suzuki Alto. Неговите сопственици негодуваат најмногу за потешкотиите при ракувањето и за комфорот.

Комби моделите по традиција наидуваат на голема прифатеност на германскиот пазар. Изгледот на новиот MCV исто така е еден од пресудните аргументи за купување
Комби моделите по традиција наидуваат на голема прифатеност на германскиот пазар. Изгледот на новиот MCV исто така е еден од пресудните аргументи за купување

Највисоките три места останаа недостижни за моделите од сегментот на мини возилата, кои застапуваат најголем дел од сегментот. На четвртото место е Toyota Aygo, чии што сопственици ја ценат најмногу штедливоста и евтиното сервисирање. Потоа следуваат Renault Twingo, Citroen C1 и Kia Picanto.

Истражувањето на клубот беше спроведено преку неговата страница на интернет, при што повеќе од 20.000 лица ги искажаа искуствата и задоволството од нивниот автомобил. Покрај задоволството од возилото, во истражувањето се оценуваа и сервисирањето, дефектите, купувањето на возилото, како и плановите за купување на следниот автомобил.

Истражување на АДАК

Единаесет автомобили во сегментот до 10.000 евра

Место Модел Процент на задоволни сопственици Цена во ЕУ (во евра)
1 DaciaLogan MCV 74,2 7.990
2 Ford Fiesta 69,5 8.990
3 Dacia Sandero 69,4 6.990
4 Toyota Aygo 68,9 8.990
5 Renault Twingo 66,4 9.990
6 Citroen C1 65,0 9.550
7 Kia Picanto 64,3 8.990
8 Ford KA 63,2 7.990
9 Fiat Panda 61,8 8.990
10 Chevrolet Spark 61,5 8.990
11 Suzuki Alto 59,5 8.990

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Taigun ќе го однесе Volkswagen на врвот

Range Rover се осилува со 550 КС