за

Германија ги спасува автопатиштата од пеколната жештина

Владата во Берлин презема мерки по кобната незгода во која еден мотоциклист го загуби животот поради издигнување на асфалтот од екстремната топлина.

По случајот со загинувањето на мотоциклистот на автопатот во близина на баварскиот Абенсберг, Сојузното министерство за сообраќај презеде акција за темелна проверка на можните оштетувања на асфалтот од високата жештина. Постојаните температурни промени и премини од силен дожд во пеколна жештина предизвикаа екстремни оптоварувања на дел од автопатиштата во земјата. Министерството редовно ги контролира автопатиштата и ги отстранува оштетувањата со единиците за брза интервенција.

Летната жештина влијае врз автопатиштата со бетонска подлога, а такви се околу 30 проценти од брзата патна мрежа во Германија. Плочите се издолжуваат под дејство на високите температури и притискаат една во друга, што на крајот доведува до деформирање на подлогата. Во Германија веќе се регистрирани неколку незгоди што се предизвикани од овие оштетувања на патиштата.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Рио де Жанеиро ќе вози Renault на струја

Некоординација или политика: Лос Анџелес и Токио во исти датуми