за

Галатасарај стана тим на Opel

Турскиот клуб Галатасарај Истанбул вечерва ќе се најде пред еден од најголемите предизвици во својата историја. Во четвртфиналниот натпревар во Лигата на шампиони, клубот ќе игра против Реал Мадрид. Влезот во четвртина финалето за Галатасарај е продолжение на успешната традиција. Со освоени 18 национални шампионати и 14 купови, Галатасарај е најуспешен и најпопуларен фудбалски клуб во Турција. Тоа е доволна причина за Opel да склучи договор со врвниот клуб.

Претседателот на клубот, Унал Ајшал и главниот менаџер на Opel во Турција, Ошчан Кеклик, потпишаа спогодба со која што турскиот клуб стана тим на Opel. Покрај тоа што ќе ги покрива потребите на тимот со автомобили, Opel ќе спроведува и обемни рекламни активности со Галатасарај. На интернационално ниво, Opel е во партнерство и со холандскиот клуб Фејнорд Ротердам.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volvo менува петка за четворка

Тест • Toyota Auris 1.6 Valvematic Luna