за

Вработен во Mercedes осуден за кражба вредна 1,5 милион евра

Вработено лице со години крадело навигациски системи од фабриката на Mercedes во Раштат. Судот вчера изрече двеиполгодишна казна за кражбата на преку 2.000 уреди.

Поранешен работник во фабриката на Mercedes во Раштат, во близина на германскиот град Карлсруе, осуден е на двеиполгодишна затворска казна поради кражба на навигациски уреди во милионска вредност. Судот во Баден-Баден во петокот утврди дека 29-годишникот украл преку 2.000 навигациски уреди во пазарна вредност од 1,5 милион евра, коишто потоа ги продавал преку интернет. Квалификуваниот автомобилски мехатроничар стекнал 26.000 евра при препродажбата. Неговата 23-годишна сопруга помина само со парична казна.

Вработениот во почетокот крадел само по неколку навигациски уреди, за потоа да почне да изнесува се поголем број на уреди од фабриката. Делата се случувале во периодот од октомври 2012 до јули 2014. Супругата е осудена заради злосторничко помагање, затоа што во пет наврати ја презела украдената стока. Брачниот пар го признал делото, ја прифатил вината и веќе му вратил на Mercedes поголем дел од обештетувањето во висина од 215.000 евра коишто ги побарува претпријатието.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

BMW и Volkswagen заеднички ќе поставуваат полначи за струја во САД

Кревет за 10.000 евра од Bentley: Тука нема место за несоница