за ,

Виена ќе постави 300 полначи за електрични автомобили до 2015 година

Конзорциум од претпријатија од енергетиката најавува масовно зголемување на бројот на станици на кои што електричните автомобили ќе можат да ги наполнат батериите во австриската престолнина.

Австрија ќе го реши најголемиот проблем со кои што се соочуваат колите на батерии, отсуството на доволно широка инфраструктура од полначи за струја. Производителите го одложуваат воведувањето на електричните автомобили поради неразвиената инфраструктура, и обратно, фирмите од енергетиката не поставуваат полначи затоа што нема доволно автомобили што ќе ги користат. До 2015 година само во Виена ќе се постават 300 нови станици за полнење на батериите, дополнително на постоечките сто станици. Уште сто други полначи ќе се постават на целата територија на државата.

Во изградбата на мрежата учествуваат електростопанството на Виена, производителот Schrack и фирмата за обработка на податоци NTT Data. Вкупната инвестиција за стоте станици за полнење изнесува 1,5 милион евра, при што секоја станица чини во просек по 3.600 евра. Најскапи се станиците за брзо полнење кои чинат до 30.000 евра и за секои 10 минути полнење ги полнат батериите со енергија за 10 километри возење. Поевтините полначи чинат само неколку стотини евра.

Полнењето на батериите ќе биде едноставно како подигнување пари од автомат со картичка. Трошоците за струја ќе се одбиваат квартално од сметката на корисниците.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Сега и Европа лансира автомобили на небото

AUTO BILD пишува: „Автомобилите знаат сé за нас“