за , ,

Версај се префрли на батерии

Дванаесет милиони посетители доаѓаат годишно во дворецот Версај во непосредна близина на Париз, да уживаат во глетката и во спокојот. За тоа да не се наруши, 23-те службени возила се на струја.

[one_half]Дворецот Версај е светска знаменитост, еден од најголемите зданија во Европа и меѓу врвите достигнувања на европската уметност на изградба на дворци. Бесконечните градини се подеднакво впечатливи и отсега може во мир и спокој да се ужива во нивната убавина.

Дваесет и трите службени возила, кои што ќе се користат за разновидните работи околу градините и парковите се околу 350.000 дрвја и 300.000 цвеќиња, дојдоа од Renault и работат на батерии. Градинарите, на пример, ги користат примероците од електричниот Kangoo, додека вработените во обезбедувањето ги имаат малечките Twizy, со кои имаат брз пристап насекаде. Во дворецот се поставени дури 30 полначи за струја, за да се избегнат непотребни возења од една до друга станица.[/one_half]
[one_half_last]RenaultGroup_50108_global_en[/one_half_last]

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki ги откри контурите на идниот теренец

Тие знаат што е добро: Крадците во Њујорк преферираат Mercedes