за

Брачен пар обвинет за тргување со тајна технологија на GM

Поранешна инженерка на GM и нејзиниот сопруг продавале тајни за хибридна технологија и му овозможиле на кинескиот производител Chery да развие конкурентски модел со штедливиот погон.

Шаншан Ду била вработена во одделението за напредна технологија во General Motors во 2002 година. Инженерката ископирала 16.262 документи за хибридни возила на преносен диск во февруари 2005 година, пет дена по нејзиното отпуштање. Осумнаесет од ископираните документи содржеле тајни информации.

Во ноември истата година, против Ду биле поднесени три обвиненија за неовластено располагање со тајни информации. На брачниот пар му се заканува затворска казна во траење од осум до 10 години. Судот во Детроит ќе решава за обвиненијата во вторник.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

ПРВО ВОЗЕЊЕ: CHEVROLET TRAX

Десет степени на пренос и дизел со 136 КС по литар работна зафатнина од VW