152
46 shares, 152 points

Dacia стана седма најпродавана марка на пазарот на возила за приватни купувачи во Германија, со удел од преку 5 проценти. За девет месеци се продадени над 60.000 возила

Продажни статистики за македонскиот автомобилски пазар недостигаат хронично, но тоа не значи дека мора да останеме одвоени од светот. Марката Dacia, во годината во којашто одбележува половина век постоење, постигна одлични резултати на најголемиот европски пазар, германскиот. Од јануари до септември, Романците продале 60.800 патнички автомобили и лесни доставни возила во Германија. Тоа се 23,1 проценти повеќе возила отколку во првите три квартали лани или преку 10.000 возила повеќе. Соодветно порасна и пазарниот удел, така што евтината марка на Renault сега учествува со 2,11 проценти на пазарот на нови возила во Германија.

Од вкупната продажба, 58.800 примероци се патнички возила (+23,2 проценти), а две илјади се лесни доставни возила (+21,3%). Сметано посебно за пазарот на приватни продажби, Dacia учествува со дури 5,1 проценти и се наоѓа на седмото место. Најпродаван модел е градскиот автомобил Sandero со 20.000 примероци, кој е најевтин нов автомобил во Германија, дури и пред Lada Kalina.

На второто место по продажба е теренецот Duster со 18.900 примероци, а по него следи мултинаменскиот Dokker (9.500 примероци). Комбито Logan MCV има постигнато 5.500 продажби, компактниот ван Lodgy 4.900 продажби. Списокот го комплетира транспортерот Dokker Express со 1.900 продажби.

Првиот автомобил на Dacia се појави пред 50 години

Dacia им заштедила на Британците 1,5 милијарда фунти за пет години

Renault и Dacia со историски рекорд од 3,8 милиони продадени возила


Ти се допаѓа? Сподели со пријателите!

152
46 shares, 152 points
Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

0 Comments

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/automedi/public_html/wp-includes/functions.php on line 3743