за

Нафтените и гасни концерни бележат рекордни добивки

Големите концерни од нафтената и гасна инидустрија постигнале рекордни добивки лани.

Во денешната објава, германскиот економски дневник „Ханделсблат онлајн“ известува дека американските компании Ексон Мобајл и Шеврон заедно заработиле 91,1 милијарди долари во 2022 година.

Ексон и Шеврон лани заработиле повеќе, отколку што во 2021 година заработиле вкупно сите најголеми нафтени концерни во Америка и Европа.

Профитите на нафтените мултикомпании во минатата година достигнале вкупно 200 милијарди евра.

Гигантите во нафтената и гасната сфера профитираат од големиот скок на цените на енергијата, коишто првенствено се предизвикани поради војната меѓу Русија и Украина.

Редакцијата на германскот „Ханделсблат“ сепак цени дека бумот е нереален. Бритиш Петрол во своите предвидувања за пазарот на енергија цени дека глобалната побарувачка за нафта, веќе во 2035 година ќе биде намалена за 6 проценти во споредба со сегашната побарувачка.

Volkswagen ID.3 ја тестира електромобилноста во Македонија

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Toyota лани продала близу 4.000 автомобили со погон на водород

Рекорден број новоотворени станици за точење водород во Европа