за

Volkswagen Golf и ID.3 победници на Автомобил на годината во Германија

За победниците во конкуренција на 72 модели во пет категории решаваа гласовите од тестирањето на 18 автомобилски новинари од Германија.

volkswagen golf id3 автомобил на годината во германија

Новиот Volkswagen Golf е најдобар автомобил на годината во компактната класа со цена до 25.000 евра, додека ID.3 победи во категоријата на најдобри премиум автомобили со цена до 50.000 евра.

Кој е најдобриот автомобил за 2021 година според критериумите на германските автомобилски новинари? Со цел да се добие одговорот, 18 новинари од цела Германија еднаш годишно се среќаваат во Бад Диркхајм. Volkswagen победи во две категории во изборот за Германски Автомобил на Годината: Со Golf од осмата генерација и со целосно електричниот ID.3, кои победија во своите класи.

Жирито гласаше за 72 новитети, поделени во пет категории:

  • Компактни автомобили со цена до 25.000 евра,
  • Премиум модели до 50.000 евра,
  • Возила во луксузниот сегмент,
  • Возила со алтернативен погон и
  • Спортски аавтомобили

Новите Golf и ID.3 го убедија жирито во своите сегменти, и тоа против мошне силна конкуренција“, изјави коорганизаторот Јенс Мајнерс, кој објавува во германски и американски автомобилски медиуми. Изборот годинава наиде на тешки предизвици, имајќи ги предвид ограничувањата поради пандемијата: „Досега не било толку тешко да се спроведе тестирањето. Но, предвидените тестови никогаш не беа доведени во прашање. Веруваме дека автомобилот останува важен и во корона-кризата, можеби поважен од кога било досега.“

Новите Golf и ID.3 веќе победија на голем број важни споредбени тестови. За сите нас во Volkswagen претставува посебна потврда тоа што жирито ги одликуваше двата топ-модели за нивната погодност за животната средина и за нивните иновации“, изјави Клаус Целмер, директор за продажба на марката Volkswagen.

Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3

>>> Volkswagen го нуди Golf во пет изведби со електромотор во погонот

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Lexus UX 250h i Lexus RX 400h sporedba

Lexus UX 250h против RX 400h, првиот од овој вид

Фабриката на Audi во Некарсулм доби 30 нови полначи за струја

Фабриката на Audi во Некарсулм доби 30 нови полначи за струја