за

Погон од Volkswagen во соларно-електричен катамаран

Електричниот погон на Volkswagen ќе почне да плови и дел е од соларно-електричната јахта на пионерот Silent-Yachts. Шпанската Cupra исто е дел од проектот.

cupra volkswagen meb platforma silent yachts соларно електрична јахта

Модуларната електрична платформа MEB на Volkswagen смени многу работи на автомобилската сцена и допрво ќе менува. Концернот им ја нуди платформата на располагање и на други компании. Во таа насока оди и соработката со Silent-Yachts, пионер во соларно-електрични катамарани.

Јахта што само со енергијата од сонцето може да помине 160 километри дневно. Тоа не е најава за некоја далечна иднина, туку може да се постигне уште денес. За тоа помага и електричниот погон на концернот Volkswagen.

Идејата за соработката со Silent-Yachts датира од 2019 година, произлезена како фондациска програма за млади компании од страна на концернот. Оваа програма им нуди можност на сите соработнички и соработници да ги реализираат своите деловни идеи. Се спонзорираат најиновативните деловни модели, кои понатаму можат да ја прошират понудата од услуги и производи на Volkswagen. Работата се состои од изработка на прототип за време од 12 седмици, кој потоа се тестира и се усовршува. На крајот се оценува дали бизнис планот е исплатлив.

Австрискиот производител на соларно-електрични јахти Silent-Yachts, активен 15 години на тоа поле, го привлече вниманието на Volkswagen. Фирмата вработува 400 лица, вклучувајќи и вработени во бродоградилишта во Италија, Кина и Тајланд.

Само основачите Хајке и Михаел Келер заедно поминаа повеќе од 8.000 денови на море и совладаа над 75.000 наутички милји ширум светот. По 23 години пловење по океани со моторни пловила и едреници, тие решиле да најдат подобар начин за напојување со енергија и погон на јахтите.

Четири години траел развојот на Solarwave 46. Тоа е прва јахта што се движи исклучиво на соларна енергија. Освен за погон, сонцето ги напојуива и сите апарати во јахтата. За десет години, компанијата испорачала дузина катамарани со соларен погон, долги меѓу 13 и 24 метри.

Silent-Yachts отсега ќе ја користи платформата MEB на Volkswagen. Погонот од концернот е подостапен од останатите решенија, затоа што истиот ќе се вградува во милиони електрични автомобили. Во исто време се пониски и трошоците за сервисирање и одржување.

За дизајнот на еко-јахтата беше задолжена Cupra

Новата“ шпанска марка на Volkswagen ја доби задачата да ја дизајнира соларно-електричната јахта на Silent-Yachts со погонска техника иста како во Volkswagen ID.3 или Skoda Enyaq iV. Тоа беше предизвик што дизајнерите на Cupra го прифатија со задоволство и го спроведоа во резултат што заслужува внимание.

Дизајнот е избран, следен чекор е до 2022 година да се изработи јахта со соларно-електричен погон врз база на платформата MEB во соработка меѓу Volkswagen, Cupra и Silent-Yachts. Од моделот Silent Yacht 50, по четиригодишна подготовка за производство, се планира годишна продукција од најмалку 50 примероци. Компоненти од платформата MEB ќе се вградуваат и во останатите јахти на австриската компанија.

>> Концернот Volkswagen ќе електрифицира цел грчки остров >>

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Што им нудат Британците на дилерите во размена за користен автомобил

Што им нудат Британците на дилерите во размена за користен автомобил

Webasto производство батерии

ЕУ вложува 2,9 млрд. € во фабрики за батерии за електрични автомобили