за

Во студиото на Volvo во Лондон е исто како да се влегува во кафуле

Во трговскиот центар Брент Крос во северниот дел на Лондон се отвори новото Volvo Studio. Трендот е марките да бидат присутни каде што има најмногу народ.

Во Лондон се отвори новото Volvo Studio, коешто на клиентите им нуди можност да дознаат како Volvo се развива во насока на марка, што по 2030 година ќе произведува само 100% електрични автомобили.

Студиото е планирано да работи 12 месеци и лоцирано е во раздвижениот трговски центар Брент Крос во северниот дел на Лондон. Домаќин во студиото е локалниот дилер Endeavour Automotive. Тоа е првиот центар од ваков вид во Велика Британија, во којшто клиентите можат да се информираат за сé што ги интересира околу електричните возила. Овој концепт претходно стартуваше во Холандија.

Исто како што е впечатокот по влегувањето во салон на Volvo, вклучувајќи го и салонот на марката во Скопје, просторот е дизајниран да посредува чувство на просторност и гостопримливост. Архитектурата носи силен скандинавски печат и се одликува со чисти и современи линии што се главно обележје на стилот на Volvo.

Во студиото секогаш ќе биде изложен батериски електричен модел. Швеѓаните моментно имаат два такви модели во понуда, новиот кросовер C40 Recharge со досег до 441 километар и XC40 Recharge, кој каросериски и во кабината е идентичен со бензинските и хибридни модели во гамата на XC40.

Volvo става силен нагласок на бројните можности за финансирање на продажбата, вклучувајќи и месечна претплата на автомобил преку Care by Volvo. Во месечната претплата е вклучено буквално сé, сервисирање, редовна замена на потрошните делови, регистрација, а по желба на клиентот во ратите е вклучено и осигурувањето. Сé што останува да се плати е горивото, односно во случајов сметката за струја.

Во студиото може да се договори и тест-возење, и секако може да се направи и нарачка на автомобил, чијашто испорака исто така се организира преку студиото.

Volvo во САД: Автомобилот на полнач, возачите во Starbucks

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Bentley Continental

Bentley: Лани рекордна продукција, годинава рекордна добивка

Toyota Aygo X: Големо колку е мало