за

Volvo Cars во јули ја зголеми продажбата за петтина

Volvo Cars пријави дека во јули продал 54.165 автомобили, што е за 21% повеќе од истиот мсец лани. Шведската марка расте единаесетти месец без прекин.

Во првите седум месеци од 2023, Volvo Cars продаде 395.856 автомобили на светскиот пазар, за 18 проценти повеќе од истиот период лани.

Моделите што спаѓаат во потсемејството Recharge, каде што се вбројуваат батериски електрични и приклучни хибридни автомобили, ја зголемија продажбата речиси за двојно во споредба со ланскиот јули. Овие модели во меѓувреме учествуват со 35 проценти во вкупната продажба на возила на Volvo во светот. Чисто електричните модели имаат удел од 10 проценти.

Во Европа во јули се продадени 20.286 возила, за 28 проценти повеќе од лани. Уделот на моделите Recharge достигна дури 56 проценти од вкупната продажба на континентот. Само на батериските електрични автомобили отпаѓаат 13 проценти.

Пазарот на Volvo во САД напредуваше за 57 проценти, со вкупно 10.785 автомобили во јули. Бројот на продадени модели Recharge се зголеми за 226 проценти во споредба со лани. Од сите автомобили што Volvo Cars ги продаде на својот втор најголем пазар, 29 проценти се Recharge-модели.

Кина брои 14.182 нови автомобили Volvo во јули, што е намалување за 8 проценти во споредба со истиот месец лани. Моделите Recharge учествуваат со 8 проценти во продажбата во Кина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Volvo Cars (@volvocars)

Најпродаван модел во јули беше Volvo XC60 со вкупно 18.259 примероци (2022: 16.261 примероци), по него следи компактот XC40, со продадени 14.594 возила (2022: 10.640 примероци), трет е луксузниот XC90 со 8.640 возила (2022: 7.764 примероци).

Најпродавани модели на Volvo во јули 2023

Модел Јули 2023 % 2023
XC60 II 18259 12.30% 124231
XC40 14594 37.20% 114129
XC90 II 8640 11.30% 60158
S90 4152 3.10% 27231
S60 III 3167 7.90% 21043
C40 1975 306.40% 22256
V60 II 1700 39.20% 13816
V90 665 23.40% 4229
V60 CC II 514 38.90% 4694
V90 CC 499 18.50% 4069
S60L 0
V40 0
Вкупно 54165 21.30% 395856

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen T-Roc се нуди и во кабриолет изведба

Toyota и триото на Volkswagen ја раздвижуваат продажбата на градски СУВ

BMW со најмногу штета од пожарот на бродот Fremantle Highway