за

Volvo ја назначи Одгард Андерсон за директорка за автопилотирано возење

Одгард Андерсон ќе раководи со огранокот на Volvo што е специјализиран за изработка на софтверска технологија за автономно возење, под името Zenseact.

Volvo ја назначи Одгард Андерсон за директорка за автопилотирано возење

Досегашната директорка за дигитална технологија во Volvo Cars, Одгард Андерсон, од 1-ви ноември ја презема новата функција. Таа ќе раководи со неодамна основаната Zenseact, сопствен огранок на Volvo за автономно возење, откако прекина соработката со Veoneer.

Новата компанија во рамките на Volvo Cars, Zenseact, ќе се посвети на развој на технологија за автономно возење и софтвер за активна безбедност. Таа вработува околу 600 лица и има седиште во Гетеборг, Шведска, како и во Шангај, Кина.

Пред преземањето на функцијата на директор за дигитална технологија, Одгард Андерсон беше одговорна за развој на софтверот во Volvo Cars, вклучувајќи и автопилотирано возење. Со такво искуство, Андерсон беше совршен кандидат да го предводи натамошниот развој за компанијата Zenseact.

Автономното возење е инженерски предизвик на векот и ние се соочуваме со него

Одгард Андерсон, извршна директорка на Zenseact

првиот софтверски производ на Zenseact ќе биде технологија за следната генерација на платформата SPA 2 на Volvo Cars, во којашто ќе биде вклучен Highway Pilot, како автопилот кој ќе овозможи возење без неопходност возачот да го надгледува сообраќајот околу, при возење по автопат.

>>> Тест: Volvo XC60 D4 AWD Geartronic

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki LJ10 Jimny 1970

Лозата на Suzuki Jimny: Сé започна со LJ 10 пред 50 години

Возење BMW на струја носи бодови

Возење BMW на струја носи бодови