за

Volkswagen Tiguan во освежено издание во Порше

Порше Македонија стартува со продажба на освеженото годиште на Volkswagen Tiguan.

Силен, комфорен и поврзан како никогаш досега, новиот Volkswagen Tiguan суверено ги истакнува своите атрибути. Интелигентната технологија му овозможува извонредни способности. Како динамичен SUV, тој поставува нова дефиниција за возможното.

Бестселерот на Volkswagen се истакнува со моќен надворешен дизајн и врвни технолошки иновации. Новите погонски системи се составени од голем број на еколошко-одржливи технологии. Новите системи за асистирање на возачот, нудат уште поголема удобност во возењето и едноставност во ракувањето. Благодарение на “секогаш онлајн” системите, голем број на нови функционалности стануваат сега достапни со новата генерација на инфо-забавните системи MIB3. Понудата за мотори ги вклучува бензинските 1.5 ТSI со моќност од 150 КС (110kW) и 2.0 TSI со 245 КС (180kW), додека дизелските агрегати започнуваат со 2.0 TDI со моќност од 150 КС (110kW) и 2.0 TDI со 200 КС (147kW).

Богато опремен во основната верзија со “Life” ниво на опрема, кое вклучува 17 инчни алуминиумски фелни за преден погон и 18 инчни алуминиумски фелни за погон на сите тркала 4MOTION, предни светла во LED изведба со контрола на досегот и асистент за долги светла “Light Assist”, комфорни седишта, мултифункционален кожен волан, инфо-забавените системи, радио „Composition“ со 6.5 инчен екран во боја, чувствителен на допир, 8 звучници, FM/DAB + радио прием, Bluetooth поврзување, и како опционална опрема без доплата, радио “Ready 2 Discover” со 8 инчен екран во боја, чувствителен на допир, 8 звучници, FM/DAB + радио прием, Bluetooth поврзување во комбинација со App-Connect, Apple CarPlay, Google Android Auto, MirrorLink, “Air Care Climatronic” трозонска автоматска контрола на клима, паркинг сензори напред и назад, електромеханичка паркинг сопирачка со Auto Hold функција, систем за помош при задржување на лента “Lane Assist”, систем за препознавање на замор “Rest Assist” и систем за помош при возење на надолнина “Hill Descent Control”.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Просторната внатрешност на новиот Tiguan е место за визионери. Благодарение на интуитивните контролни елементи на кокпитот ориентиран кон возачот, отсега ќе може да се концентрирате само на она што е најважно. Тоа го овозможува, на пример, мултифункционалниот кожен волан кој во комбинација со дигиталниот кокпит со 10.25 инчен екран во боја и удобните комфорни седишта, ќе го направат секое ваше патување да биде вистинско уживање.

Новиот опционален музички систем од „Harman Kardon“ одушевува со неговиот софистициран, богат звук и рафиниран, елегантен дизајн. Направен за обожавателите на звукот, кои сакаат да уживаат во музиката за време на возењето. Очекувајте балансирани високи и ниски тонови, а покрај тоа и прецизни басови. Во Вашиот Tiguan, “Harman Kardon” озвучувањето, со својата вкупна моќност од 480 W, испорачува звук каков што не сте очекувале.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Системите за безбедност во новиот Tiguan достигнуваат напредно ниво на сигурност во возењето. Стандардните безбедносни системи, како “Lane Assist” системот за задржување на лента, електронската контрола на стабилизација ESC и “Rest Assist” системот за препознавање на замор кај возачот гарантираат удобно возење, додека предните воздушни перничиња за возач и совозач, со воздушни перничиња за колениците на возачкото седиште и воздушните завеси поставени напред и назад, како и страничните воздушни перничиња напред, се грижат за потполна безбедност на сите патници.

Volkswagen Tiguan е темел на понудата на Volkswagen уште од 2007 година. Компактниот SUV брзо еволуираше во најуспешниот модел на групацијата Volkswagen. Tiguan е меѓу најпопуларните SUV во светот и најуспешниот SUV во Европа со над шест милиони произведени возила од 2007 година. Volkswagen сега го отвора следното поглавје на успешната приказна на Tiguan со сеопфатно техничко и визуелно освежување.

New photo by Automedia MK / Google Photos
New photo by Automedia MK / Google Photos

>>>  Новина во Порше МК: Volkswagen Caddy 5 за работа и за живот

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Kia ја продолжи соработката со Total до 2026 година

Новиот Hyundai Tucson од денес во салонот на Ми-Да Гранд Моторс