за

Ова се трендовите кај велосипедите во новата сезона

Побарувачката за велосипеди бележи рекорди во секој поглед. Секако дека постојат разлики од еден до друг велосипед.

Денес постојат посебни видови велосипеди за секоја намена, кои се разликуваат во изгледот, но и во функционирањето. Ова се десетте различни видови велосипеди коишто се во тренд во новата сезона.

Товарен велосипед од видот Longjohn

New photo by Automedia MK / Google Photos

Без разлика дали станува збор за семеен превоз, за мала работилница или за достава на пратки, во цела Европа расте побарувачката за товарни велосипеди. Постојат големи разлики меѓу велосипедите во оваа група. Во просторот пред возачот може да седат до три деца, а секако дека просторот ќе биде сосем корисен и за големата неделна набавка на намирници. Предноста е во малиот круг на вртење и во ниското тежиште. Тоа овозможува брзо и безбедно возење, како и лесно минување низ тесен простор.

Товарен велосипед од видот Longtail

New photo by Automedia MK / Google Photos

Овој вид товарни велосипеди има сосем различна примена. Тие се одликуваат со продолжен носач за багаж назад, што може да се користи за превоз на товар или за поставување детско седиште, па и за обично седење. „Долгоопашестите“ товарни велосипеди наидуваат на растечки интерес. Нивната предност е во тоа што зафаќаат помалку простор.

СУВ-велосипеди

New photo by Automedia MK / Google Photos

Исто како што постојат СУВ-возила, така сега постојат и СУВ-велосипеди, кои се наменети за град, но и за терен. Кај овие велосипеди обично се користи рамка со амортизери напред и назад. Гумите се дебели, а опремата на велосипедот вклучува носач за багаж, заштитни калници и светла. Тоа овозможува велосипедот да се користи и за патување до работа, и за спортување во слободното време.

Електрични планински велосипеди

New photo by Automedia MK / Google Photos

Овој вид велосипеди постигнува голем раст во побарувачката. Тие овозможуваат подолги тури по терен, а наменети се за сите, од почетници, до врвни спортисти. Производителите постојано ги унапредуваат своите модели од оваа група, главно со преправки во геометријата на рамот, со цел да се обезбеди повисока моќност при искачување.

Тркачки велосипеди за чакал, Gravel-Bike

New photo by Automedia MK / Google Photos

Тркачките велосипеди за чакал се едни од главните нови ѕвезди на сцената. Нивна одлика е спортското возење дури и по напуштањето на асфалтот. За тоа се грижат широките гуми, поради што овие модели се нарекуваат уште тркачки велосипеди со широки гуми. Секако дека уживањето не е ограничено само на чакал. Кај некои од поскапите модели се користи на пример еднострана предна вилушка, преземена од планинските велосипеди. На тој начин се зголемува тракцијата при возење по терен.

Детски велосипеди

New photo by Automedia MK / Google Photos

Во корона-кризата се зголеми побарувачката за детските велосипеди. Тие во соодветни услови во некои земји се користат како замена за училишниот автобус. Постои најразновиден избор, од планински до електрични велосипеди. При изборот треба да се внимава на рамката, по можност таа да биде алуминиумска, но и да биде ниска, за дечињата што учат да возат да се качуваат и симнуваат полесно.

Патнички велосипеди

New photo by Automedia MK / Google Photos

Летниот одмор со излежување на плажа и пиење коктели, во време на корона е заменет со долги велосипедски тури. Поради тоа се зголеми и интересот за патничките велосипеди. Неколку производители се специјалисти за овој вид велсоипеди, па дури нудат и изработка точно по мера и по потреба на корисникот. Челична рамка речиси е стандард, најразновидни можности за прицврстување носач за багаж се задолжителни.

Трајк

New photo by Automedia MK / Google Photos

Лежечките велосипеди долго време беа во сенка. Откако производителите почнаа да им вградуваат електромотори, се разбуди и интересот за овие велосипеди. Без разлика дали станува збор за верзија со електромотор или стандардна изведба, предностите се во релаксираната положба, во стабилните возни својства, како и во панорамската глетка. Доколку моделот поседува и амортизација, тогаш може да се совладаат и многу долги тури.

Електричен градски велосипед

New photo by Automedia MK / Google Photos

Класичните градски велосипеди се почесто добиваат електромотор. Интегрирањето на батеријата и електромоторот е стандард. Тоа е добро за изгледот, но е уште подобро поради заштитата од оштетување и кражба. Ниска рамка и исправено седење се главни одлики на овие велосипеди.

Велосипед за трекинг

New photo by Automedia MK / Google Photos

Поради својата универзална примена, трекинг-велосипедите подолго време се продажен хит. Денес е речиси незамисливо да се понуди модел во овој сегмент без електромотор. Велосипедите имаат издржлива опрема и напредна техника. Овие модели се совршен придружник во секојдневеито, исто како и на подолгите тури.

>>> Французите ќе заменуваат стари автомобили за електрични велосипеди

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Под хаубата работи мотор од Lada 2107, заради надминување на проблемите со набавката на резервни делови

Volvo, Uber и Ikea бараат крај за моторите во 2035 година

Lexus експериментира „туѓи“ дизајнери да работат на ентериерот