за

Lexus експериментира „туѓи“ дизајнери да работат на ентериерот

Премиум марките се најхрабрите на автомобилската сцена. Моќниот имиџ им дозволува на Lexus и компанија да ги менуваат работите од корен.

По светската премиера на концептното возило Lexus LF-Z Electrified, јапонската марка го прави и следниот чекор. Познати уметници и дизајнери од светот работеа на сопствена замисла за стилот на ентериерот на електричното возило.

Дизајнерот на обувки Салехи Бембури, дигиталниот уметник Ондреј Зунка и јапонската модна марка Hender Scheme изработија виртуелни дизајни на внатрешноста на Lexus LF-Z Electrified, раководејќи се според сопствената замисла. Од премиум марката на Toyota соопштуваат дека со овој спој меѓу световите на уметноста, модата, животниот стил и технологијата ќе се поттикне духот на промените во дизајнот на автомобилите, кој главно се движи во истите рамки.

Американскиот дизајнер Салехи Бембури се инспирира од природата и создаде ентериер што спојува футуристичка естетика со органски материјали и дречливи бои. Материјали од иднината прават контраст со традиционални материјали, како кедар, плута и гранит. Задните седишта се обложени со „влакнеста“ кожа, а отпечатокот на прст, што е обележје на дизајнот на Бембури, применет е во кокпитот.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Толкувањето на Ондреј Зунка, за тоа како треба да изгледа внатрешноста на електричниот Lexus, предвидува механизми од астронаутиката, материјали од научната фантастика и повеќедимензионални бои, кои го совладуваат просторот и времето. „Чувството во ентериерот треба да биде како тој да не е создаден од човечка рака, туку е дизајниран од високоразвиена вештачка интелигенција“, објаснува дигиталниот дизајнер Зунка. Неговата визија понатаму вклучува транслуцентни силиконски перници на седиштата со мемориски ефект, како и панорамски покрив од четкан хром.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Токиската модна марка Hender Scheme е специјализирана за работа со природна кожа и посветена е на јапонската традиција, како и на занаетчиската вештина такуми. Тука целата внатрешност е изработена од кожа. Тоа е во контраст со напредните технологии што ги содржи возилото. Необработнеиот, органски материја, со времето добива патина, којашто ја менува бојата и прави секое возило да биде единствено.

New photo by Automedia MK / Google Photos

Дизајнот на Hender Scheme го работеа врвни занаетчии од Акасуса, близу Токио. Нивната работа била инспирирана од искуството од најмалку 60.000 часови што треба да го стекне еден такуми-мајстор. По темелна проверка на дебелината и еластичноста, кожата е обликувана и со неа се обложени таванот, вратите и арматурната табла.

>>> Lexus покажува колку е опасно да се пишува при возење

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ова се трендовите кај велосипедите во новата сезона

Само во Volvo: Целата гама со оцена за безбедност TSP+