за

Најголемиот произведувач на чипови со 5 млрд. $ профит за три месеци

Огромната побарувачка за чипови се покажува во деловните резултати на TSMC, најголем произведувач на чипови и најголема компанија воопшто во Азија.

Исклучително високата побарувачка за полупроводнички компоненти му донесе зголемен промет и зголемена заработка на најголемиот произведувач на чипови во светот TSMC.

Во периодот од почетокот на октомври до крајот на декември, TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) постигнал рекордна чиста заработувачка во висина од преку 166 милијарди тајвански долари, што одговара на околу 5,3 милијарди евра. Тоа денес го соопшти концернот од Синчу. Заработката е зголемена за 16,4 проценти во споредба со истиот период преклани. Аналитичарите предвидуваа растот да биде помал. Прометот се зголемил за една петина, на 438 милијарди тајвански долари, што исто така е рекорд.

За тековниот квартал, концернот очекува да продолжи високата побарувачка за чипови, којашто меѓу другото произлегува и од закрепнувањето на автомобилската бранша по првата пандемиска година. Очекуваниот промет за почетокот на годината исто така ги надминува очекувањата. TSMC за првите три месеци предвидува промет меѓу 16,6 и 17,2 милијарди американски долари (459 до 475 милијарди тајвански долари). Оперативната маржа треба да достигне 42 до 44 проценти. Во претходниот квартал, таа изнесувала 41,7 проценти.

Се вложува во нови производствени капацитети

TSMC е најголем произведувач на чипови во светски рамки и воедно најолема компанија во Азија. Меѓу клиентите се бројува и Apple, произведувачот на iPhone. За да ја покрие високата побарувачка за полупроводници, TSMC ќе вложи големи суми во нови капацитети. Концернот за годинава има предвидено инвестиции во висина меѓу 40 и 44 милијарди американски долари. Конкурентските Samsung и Globalfoundries исто така инвестираат милијарди во нови машини за производство на чипови.

>>> Автоконцерните сами ќе си произведуваат чипови

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Kia со рекордна година во САД, првпат над 700.000 возила

Mazda CX-5 ги одушеви експертите на Auto Bild по супертестот на 100.000 km