за

Сега и Toyota Yaris Cross прави ГРРРР

Спортската изведба на Toyota Yaris Cross доаѓа со каросериски додатоци што внесуваат дополнителна динамика, но има и зафати во подвозјето.

Toyota Yaris Cross е модел што заслужува специјални изведби. Пазарот го обожува кросоверот со вкрстени гени од штедливиот Yaris и пробивниот RAV4, па е мал ризикот дека спортска изведба со знакот на Gazoo Racing би наишла на млака реакција.

Yaris Cross GR располага со ексклузивни детали на каросеријата и во внатрешноста, а во исто време ветува и нагласен спортски карактер во возните својства, благодарение на зафатите во подвозјето. Салоните во Европа ќе стартуваат со нарачки за моделот во септември.

Главна одлика во надворешната појава се новите полирани тркала од 18 инчи, со десет краци. Спортски нагласок дава и новиот заден дифузор, како и црната решетка во маската, со ексклузивен растер, што дизајнерите го нарекуваат „Hot Stamp“. Секако дека на сите страни може да се прочита логото на Gazoo Racing. Исто како останатите изведби GR Sport, така и изведбата Yaris Cross GR SPORT се нуди со ексклузивната боја Dynamic Grey, во варијанта со црн покрив и црни каросериски додатоци.

Спортските седишта Ultrasuede се обложени со сива вештачка кожа и имаат грејачи. Црвените штепови се воочливи и на воланот и на рачката на менувачот. Логоата на Gazoo Racing се забележуваат на воланот, потпирачите за глава, копчето за старт и во инструментите. Во вратите и на арматурната табла се поставени украсни панели во темна сребрена боја.

New item by Automedia MK / Google Photos

Конструиран врз платформата GA-B, Yaris Cross GR SPORT се одликува со ниско тежиште, цврста каросерија и балансирано подвозје. Возните својства се подинамични, благодарение на неколкуте зафати во елементите од подвозјето, главно со цел на возачот да му се посредува подиректно чувство во управувањето за контактот со подлогата.

Кабината е изненадувачки просторна, има и интересна можност за подот во багажникот да биде поделен на два дела. Зафатнината на багажникот е 397 литри стандардно, односно 1.097 литри со соборена клупа.

Yaris Cross GR SPORT располага со богата сериска опременост, којашто вклучува двозонска автоматска клима, грејачи во предните седишта, како и со T-Mate, како што се нарекува најновата генерација на Toyota Safety Sense, со збогатен обем од системи за асистенција.

New item by Automedia MK / Google Photos

Спортскиот модел се испорачува само во изведбата со хибриден погон со 1,5-литарски бензинец. Долгиот óд, брзото согорување, високата компресија од 14:1, како и регулацијата на температурата и притисокот во погонската спрега, обезбедуваат мошне висок степен на термичка ефикасност од 40 проценти.

Продажбата на Yaris Cross стартуваше во 2021 година и моделот веднаш се докажа како бестселер на Toyota. Само во првото полугодие од годинава се продадени повеќе од 77.000 примероци, односно вкупно над 100.000 примероци од стартот на продажбата. Кросоверот ѝ обезбедува на Toyota пазарен удел од 7,7 проценти во B-SUV сегментот.

New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos
New item by Automedia MK / Google Photos

Пред да се појави Yaris Cross, Toyota ги имаше Urban Cruiser и Yaris Verso

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Пред 160 години е основан Opel, први се машините за шиење

Skoda Vision 7S е најава за најголемиот од трите нови електрични модели