за

Toyota вложува во американска фирма за роботски возила

Toyota финансиски ја подржува работата на специјалистот за роботика Nuro. Тоа е прва инвестиција на фондот на „Плетенград“, технолошки центар за истражување на идни технологии за мобилност.

Глобалниот инвестициски фонд на „Плетенград“ ја подржува работата на компанијата за роботика Nuro. Тоа е прва инвестиција на фондот, што е основан во јануари годинава од страна на Woven Planet Group. Посестринската компанија на Toyota работи на развој на автоматизирано возење, паметен трад и роботика.

Nuro во следните месеци и години ќе го забрза развојот и изработката на возила за достава кои се движат самостојно низ сообраќајот. Целта е на тој начин да се промени локалната трговија, преку автоматска достава. Woven Planet Group го подржува развојот на иновативни технологии и деловни модели во подрачјата на мобилноста, автоматизацијата и вештачката интелигенција.

Американскиот специјалист соработува со најмоќните марки во земјата и придонесува секојдневната трговија да биде побезбедна и поефикасна. Роботската достава на нарачки се докажа мошне прифатлива и корисна за потрошувачите во време на пандемијата.

https://photos.app.goo.gl/mM3wRtdbUk3Kv7Z28

Возниот парк на компанијата основана во 2016 година се состои од автономни возила што се движат без присуство на човек. Возилата се развиени со цел за брза, евтина и пред се сигурна достава на нарачки, почнувајќи од прехрабнени производи, како пица и друго, до достава на лекарства. Меѓу позвучните патнери се Kroger, CVS Health и Walmart, како и синџирот за брза храна Domino’s Pizza.

>>> Toyota постави камен темелник на Плетенград

Плетенград: Toyota создава прототип на градот на иднинатаПлетенград: Toyota создава прототип на градот на иднината
Плетенград: Toyota создава прототип на градот на иднината

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Volkswagen ги испорача првите примероци од електричниот ID.4 во Германија

Honda најде купувач за фабриката во Велика Британија