за

Tesla Model 3 од фабриката во Пекинг ќе се продава во Европа

Tesla ќе продава на европскиот пазар примероци од Model 3 што се произведени во фабриката во Пекинг.

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla ќе започне со продажба на Model 3 увезен од Кина.

Како што пренесуваат американските медиуми, Tesla ќе го продава Model 3 од гига-фабриката во Шангај во десет европски држави, меѓу кои Франција, Германија, Италија и Швајцарија. Шпекулациите за извозот на Model 3 од Кина за Европа почнаа уште пред неколку недели.

Според објавата на Shanghai Observer, контингентот возила што е наменет за извоз од Кина веќе се наоѓа на „Shanghai Haitong International Automobile Terminal“ и ќе биде качен на брод во идниот вторник.

Tesla во минатите години вложуваше многу во своите активности во азиската земја и покрај затегнатите односи во трговскиот спор меѓу двата супермоќници САД и Кина. Планот е во видно време во гига-фабриката во Шангај да се произведуваат по 150.000 автомобили годишно. Во минатиот месец, калифорниската марка продала 11.000 примероци од Model 3 во Кина.

>>> Tesla Model S и X добиваат подолг досег, до 652 километри

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Кога ќе се вкуси Lexus, Рецепти од луксузната марка на Toyota

Кога ќе се вкуси Lexus: Рецепти од луксузната марка на Toyota

Land Rover не се снаоѓа најдобро со хибридниот погон