за

Вистински теренец SsangYong Torres доаѓа в година, погонот на струја

Новиот модел на SsangYong ги следи линиите на дизајнот „Powered by Toughness“. Името Torres е инспирирано од нациналниот парк во Патагонија.

Со својот најнов модел SsangYong Torres, јужнокорејската марка повикува на авантура. Моделот се развиваше под кодната ознака J100 и претставува теренски способен СУВ, што воедно го прикажува и новиот дизајнерски јазик на марката, „Powered by Toughness“.

Корејскиот специјалист за СУВ ги објави првите слики и видеа за моделот што уште летово ќе почне да се продава на домашниот пазар, а во 2023 година пристига и во Европа, во целосно елеткрична изведба.

Името кажува сé: Инспирирано е од националниот парк Торес дел Паин, којшто се наоѓа во Патагонија, во јужниот дел на Чиле. Истиот се протега преку планини, ледници, езера и реки. Новиот SsangYong Torres ќе посредува чувство на авантура, слобода и робусност. .

Како современо толкување на препознатливото и изворно дизајнерско наследство на марката, новиот СУВ првенствено оддава робусност. Со тоа, Torres треба да се издвојува од софт-СУВ моделите, коишто со изгледот повеќе се приспособени за урбаната средина. Во предниот дел се забележува исправена и впечатлива марка, додека назад се издвојува стилизираниот носач на резервно тркало, со што се нагласува карактерот на вистинско теренско возило.

New item by Automedia MK / Google Photos

Torres во понудата на SsangYong ќе се постави меѓу компактниот Korando и луксузниот Rexton. Корејците очекуваат дека со влегувањето во овој сегмент ќе постигнат поголем раст во продажбата.

New item by Automedia MK / Google Photos

Производството на новиот SsangYong Torres ќе започне веќе во следниот месец. Моделот се очекува на европскиот пазар кон крајот на следната година, во изведба со 100% погон на струја.

Детали за техниката уште не се откриваат.

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Најскапиот автомобил е Mercedes-Benz и чини 135 милиони евра

Volkswagen го ангажира Оби-Ван Кеноби за стартот на електро-комбето ID.Buzz