за

Škoda осумпати најдобра за читателите на Auto Zeitung

Со осум победи, Škoda е најуспешна марка во изборот „Auto Trophy 2021“ за којшто гласаат читателите на германскиот магазин Auto Zeitung.

Škoda постигна најголем број победи за една марка во историјата на Auto Trophy, освојувајќи титула во дури осум категории.

Чесите освоија повеќе награди за својата Škoda отколку која било друга марка во 34-та година на изборот за Auto Trophy. Читателите на германскиот магазин Auto Zeitung со своите гласови решаваат за победниците. Fabia победи меѓу увозните модели во категоријата на градски автомобили, додека Octavia беше најдобра меѓу компактите од увозните марки.

Kamiq е именуван за најдобар СУВ до 25.000 евра меѓу увозните марки, Superb победи како увозен модел во луксузната класа и како автомобил што нуди најдобра противвредност. Enyaq iV беше несовладлив во категоријата електрични СУВ модели до 50.000 евра, меѓу увозните модели, но и во општа конкуренција. Читателите исто така ја изгласаа Škoda за најдобра увозна марка.

Škoda осумпати во низа победува на Auto Trophy како најдобра увозна марка

За изборот пристигнаа гласови од 12.126 читатели и онлајн-корисници на германскиот магазин Auto Zeitung. Се гласаше за 248 модели од 138 марки, во 36 категории, главно поделени според критериум на домашни и увозни марки. 

>>> Папата Франциск се вози во Škoda Enyaq iV

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ionity до 2025 година ќе постави 5.000 нови брзи полначи

Уште еден Mercedes на струја: EQB со германските субвенции e колку дизел GLC