за

Папата Франциск се вози во Škoda Enyaq iV

Škoda обезбеди две возила со електричен погон Enyaq iV и две возила Karoq за посетата на папата Франциск на Словачка.

Папата Франциск ќе има на располагање две возила Škoda Enyaq iV за својата посета на Словачка од 12-ти до 15-ти септември. Возилата се приспособени според барањата на Ватикан. Електричниот СУВ ќе го придружуваат две возила Karoq. Преку посебен вебсајт може да се испраќаат пораки до Папата, што може виртуелно да се прочитаат на возилото.

На покана на претседателката Зузана Чапутова, папата Франциск пристигна во посета Словачка, во периодот од 12-ти до 15-ти септември. За јавноста подобро да го гледа Папата, затемнетите задни стакла на Enyaq iV се заменети со стакла што не се тонирани. На предното десно крило се наоѓа држач за ватиканското знаме, а на куќиштето на десниот ретровизор е поставено официјалното лого на папската посета на Словачка. Заради полесен пристап, во возилото е поставена дополнителна дршка. Сите возила се лакирани во црна металик боја и имаат ентериер што исто така е во црна боја.

Папата денес имаше средба со Претседателката на Словачка и со претставници од политиката, дипломатијата, од културната сфера и од црквата, како и од претставници на еврејската заедница. Утре следи посета на Кошице, заради средба со претставници на ромската заедница. Во среда, папата Франциск доаѓа во посета на аџилакот Шаштин, за потоа да се врати во Рим.

Škoda организираше посебен вебсајт во чест на посетата, преку којшто луѓе од цел свет можат да испратат порака до Папата. Тоа е можност на Папата да му се обратат и луѓето што не можат лично да присуствуваат на јавните настани.

Папа Франциск вторпат користи возила од чешката марка. За време на дводневната посета на Ирска, во 2018 година, на папата Франциск му стоеја на располагање четири возила Škoda Rapid Spaceback.

http://www.pozdravpapezovi.sk/?lang=en

 

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

TDI за Gazelle: Руска газела со германско срце

Нема субвенции за Tesla, Toyota и Honda во САД