за

Роботи-помагачи се движат самостојно во фабриката на Seat

Марторел доби роботи што соработуваат со персоналот. EffiBOT е автономен подвижен робот што се приспособува на работата на луѓето во фабриката на Seat и им го олеснува работењето.

Со воведувањето на „автономните колаборативни роботи“ во матичната фабрика на Seat во близината на Барселона значително се скусува пешачењето на работниците на нивното работно место. Една од задачите на роботите е да пренесуваат компоненти во фабриката со површина од 2,8 милиони метри квадратни.

Роботите се дел од стратегијата на Seat за развој и примена на дигитални алатки и решенија, за фабриката да стане попаметна, повеќе дигитализирана и повеќе поврзана. Во Марторел се пуштени два роботи EffiBOT, но е сосем извесно дека нивниот број во иднина ќе се зголемува. Заменик директорот за производство и логистика на Seat, Херберт Штајнер: „Автономните мобилни роботи нé прават да бидеме предводници во иновациите во автомобилскиот сектор. Тие претставуваат и јасен пример за тоа како роботите можат да соработуваат со вработените и да им ја олеснат работата.“

EffiBOT е робот развиен од француската компанија Effidence и приспособен е според барањата на Seat. Роботот може да го следи работникот што ќе го допре дисплејот додека се движи низ фабриката и на соодветен начин му асистира. Една од главните задачи на EffiBOT е ослободувањето на работниците од носење тежок товар. Роботот, конкретно може да носи 250 килограми, односно да влече 500 килограми.

Покрај новите роботи, во фабриката на Seat „работат“ уште 20 роботи-помошници, меѓу другото и т.н. коботи, чијашто задача е да ги лепат ознаките на моделите Ibiza и Arona.

>>> Seat Ibiza со исто лице и со нови внатрешни вредности

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Porsche Macan

Porsche Macan добива втор фејслифт, во 2023 година доаѓа електричен Macan

Chevrolet Corvette Stingray во октомври стартува во Европа