за

Rolls-Royce со најдобар квартал во 116-годишната историја

Rolls-Royce во првиот квартал постигнал историски рекордна продажба. Меѓу јануари и март, ексклузивната марка испорачала 1.380 возила, за 62% повеќе од истото тромесечје лани.

rolls-royce cela modelska gama

Сите пазари растат за марката Rolls-Royce во 2021 година. Продажбата напредувала најмногу во Кина, САД и во Азија и Пацификот. Тоа доведе до историски рекорд и до надминување на претходниот врв што беше поставен во 2019 година.

Зголемен интерес постои за сите модели, особено за новиот Ghost и за СУВ-моделот Cullinan. Книгата со нарачки е пополнета до длабоко во втората половина од годината. Клиентите на екслузивната британска марка покажуваат голема заинтересираност и за моделите по посебна нарачка. Шефот Торстен Милер-Отвос јавува дека постојат „сите поводи да бидеме оптимисти за остатокот од 2021 година“.

Тоа што посебно ги радува во Гудвуд се нарачките за изработки на вистински уникатни модели што понатаму ќе се спомнуваат во автомобилската историја. За некои од тие модели веќе се говореше на сцената, а меѓу нив се Koa Phantom и Iridescent Opulence Phantom. За сите 20 примероци од колекцијата Phantom Tempus се јавија купувачи од цел свет.

Толкувајќи ги овие резултати, Милер-Отвос изјави: „Одговоривме на последните предизвици со нашата храброст, имагинација и инвентивност, кои се зајакнати со нашето беспрекорно планирање и безрезервното сосредострочување на потребите и барањата на нашите клиенти.“

>>> Емили сто и десетта година го краси Rolls-Royce

rolls royce spirit of ecstasy

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Акио Тојода одликуван за светски автомобилист на годината

Škoda го произведе 750.000-от автомобил во Русија