за

Емили сто и десетта година го краси Rolls-Royce

Духот на екстазата, познат и како Емили, регистриран е како интелектуална сопственост на Rolls-Royce на 6-ти февруари 1911 година.

rolls royce spirit of ecstasy

Тоа е најпрепознатливото обележје на марката Rolls-Royce, што ја краси хаубата на секој автомобил произведен во Гудвуд и еден од најпознатите, иконски и најпосакувани амблеми во светот.

Како основа за дизајнот на Духот на екстазата (Spirit of Ecstasy) послужила бронзената статуа ‘Whisper’, создадена од скулпторот и илустратор Чарлс Сајкс, за својот патрон, автомобилскиот пионер и ран ентузијаст за Rolls-Royce, Лорд Монтагју од Булију. Оттаму влече корени и фондациската поддршка за уметниците во рамките на Muse, уметничката програма на Rolls Royce.

Првата фигура на Духот на екстазата била висока 7 инчи, односно околу 18 сантиметри. Денес таа е речиси двојно помала и висока е 3 3/4 инчи, односно 9,5 сантиметри. Фигурата е сокриена во посебно куќиште и заштитена е од кражба, од коешто излегува по стартувањето на моторот. Филигрански механизам, познат како ‘the rise’ ја извлекува фигурата бавно и грациозно.

Како амблем, Духот на екстазата претставува многу повеќе од симбол за нашата компанија и за нашите производи. За нашите клиенти, таа е потентен, и инстантно и универзално препозатлив симбол – на успех, стремеж, достигнување и почит. Во својата убавина, едноставност, елеганција и раритет, таа го соединува сето тоа што го бараат нашите клиенти – и го наоѓаат – во својот автомобил Rolls-Royce.

Торстен Милер-Отвос, извршен директор на Rolls-Royce Motor Cars

>>> Велигендското јајце на Rolls-Royce

Дарко Јаконов

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Avatar

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Возачите почесто избираат Toyota од почетокот на корона-кризата

Од сите продадени возила во Европа лани, 12% се хибриди, 10,5% се електрични

mercedes c class w 206

Новиот Mercedes C-Class чека само уште датум за премиера