за

Rivian обезбеди уште 2,65 млрд. $ од инвеститорите

Стартап-компанијата Rivian имаше уште еден добар лов на инвеститори. Во електричниот пикап најмногу вложува онлајн-гигантот Amazon.

Rivian обезбеди уште 2,65 млрд. $ од инвеститорите

Американската компанија Rivian, којашто подготвува неколку модели со електричен погон и ужива најголема финансиска поддршка од Amazon, обезбеди уште 2,65 милијарди долари од инвеститорите.

Новите милијарди долари на сметката на Rivian, освен од најголемиот онлајн-трговец во глобални рамки Amazon, пристигаат од голем број финансиски компании. Меѓу нив се Fidelity, Amazon, Coatue и D1 Capital Partners, покрај голем број постоечки и нови инвеститори.

Годинава е клучна за Rivian, поради претстојниот почеток на производството на електричниот пикапот R1T, СУВ-моделот R1S, но и на огромен контингент возила за достава што се нарачани од Amazon.

Со новата инвеститорска рунда, Rivian досега обезбеди околу осум милијарди долари, вклучувајќи го и вложувањето од автомобилскиот концерн Ford. Онлајн-трговецот Amazon нарача 100.000 електрични комбиња од Rivian, коишто се конструирани посебно за компанијата.

>>> Прв од 100.000 електрични фургони на Amazon до 2030

amazon elektricno kombe
amazon elektricno kombe

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Suzuki ќе ги претстави новите мотоцикли на виртуелен салон

Suzuki ќе ги претстави новите мотоцикли на виртуелен салон

kia rio vincentric противвредност

Kia Rio со најдобра противвредност според американски Vincentric