за

Шефот на Daimler со највисока репутација меѓу германските топ-менаџери

Извршните директори на Daimler, BMW и Volkswagen се наоѓаат високо на Топ 10 листата на менаџери на компании што котираат на германската берза.

Шефот на Daimler со највисока репутација меѓу германските топ-менаџери

Ола Келениус ужива највисоко реноме од автомобилските босови на компаните што се највлијателни за германската економија. Веднаш по него, во Топ 10 следат Оливер Ципсе и Херберт Дис.

Од вкупно 30 извршни директори на компании што учествуваат во DAX-индексот, тројца автомобилски босови уживаат репутација што е достојна за Топ 10. Највисоко од нив, на четвртото место, се наоѓа Ола Келениус, актуелен CEO на концернот Daimler и наследник на Дитер Цече, кој релативно брзо по поставувањето на водечката позиција во Штутгарт мораше да се соочи со најтешките предизвици во историјата на автомобилската индустрија воопшто, во корона-кризата.

Високиот углед на шефот на концернот на Mercedes се должи на „отворениот пристап кон медиумите“ и „симпатичноста“. Оливер Ципсе од BMW, ги убеди авторите на студијата со „отворената комуникација околу стратешките поставувања во компанијата, како и кон клиентите“ и со „консеквентното префрлување на BMW кон новите погонски технологии“. Тој се обидува „да воспостави мост меѓу е-мобилноста и моторите со внатрешно согорување“. Понатаму се оценува дека Ципсе има „пријатно автентично-самоуверен настап“.

Високиот пласман на менаџерите на Daimler, BMW и Volkswagen е доказ за нивното успешно справување со корона-кризата што силно ја погоди автомобилската индустрија

Првиот човек на концернот Volkswagen, Херберт Дис, се наоѓа на шестото место, што е напредување за три места во однос на рангирањето од јуни годинава. Пласманот на тројцата врвни менаџери од автомобилската индустрија во Топ 10 е доказ за нивното успешно справување со кризата што беше предизвикана од корона-пандемијата и силно ја погоди автомобилската бранша.

Листата ја предводи шефот на Deutsche Telekom, Тимотеус Хетгес, пред Џо Кесер од Siemens и Франк Апел од Deutsche Post. По авто-босовите од четвртото до шестото место, продолжуваат Каспер Рорштед (adidas), Кристијан Суинг (Deutsche Bank), Кристијан Клајн (SAP) и Оливер Бете од осигурителната компанија Allianz.

>>> Менаџментот на Daimler се откажува од дел од платата

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Нафтата поевтинува, ОПЕК не може го спречи тоа

Од првата саудиска нафта во 1938 година до „Peak Oil“ во 2020

Tesla сама ќе ги „завиткува“ автомобилите на клиентите во Кина

Tesla е најчесто пребарувана електрична марка на онлајн-берзите