за

Peugeot како на домашен терен на Салонот во Париз

Големите Салони на автомобили постојат заради големите автомобилски нации. Peugeot вообичаено ќе има моќен настап на домашен терен, на Салонот во Париз.

Peugeot најавува три светски премиери на својот штанд на салонот во Париз, на Мондијалот на автомобилите, што почнува веќе на 17-ти октомври. Секако дека голем нагласок ќе биде поставен на електричните модели, но и на традиционалната доблест на Peugeot, на создавање автомобили што побудуваат емоции.

Омилената марка на Французите, според редовната анкета на институтот YouGov, во сите категории, ќе изложува на Порте де Версај, на салонот на автомобили во Париз, од 17-ти до 23-ти октомври.

На штанд со површина од 900 метри квадратни во Хала 4, под масивен банер на којшто ќе биде напишано „Everything is more beautiful with Allure“ (сé е поубаво когфа се прави со привлечност), Peugeot ќе изложува 3 светски премиери:

Peugeot 408, којшто францускиот производител секогаш го најавува како „неочекуваниот“, ќе биде поставен спектакуларно, во проѕирна сфера, што ќе овозможи автомобилот да се погледне буквално од секој агол.

Peugeot 408

New item by Automedia MK / Google Photos

Peugeot e-208, најпродаваниот електричен автомобил во Франција и модел со повеќе од 110.000 продадени примероци досега, добива апдејт, со нов електромотор, истиот како во Peugeot e-308, што во исто време обезбедува и 15% повисока моќност и за 10,5% подолг досег, поради подобрената ефикасност.

Peugeot e-208

New item by Automedia MK / Google Photos

Peugeot e-Streetzone, електричен скутер, со којшто марката покажува дека си зема обврска да воведе електричен погон во сите видови на превоз. Со едно полнење се вози 112 километри, батеријата може да се понесе дома или на работа.

Peugeot e-Streetscooter

New item by Automedia MK / Google Photos

Peugeot 408 ќе биде прикажан во проѕирна сфера

New item by Automedia MK / Google Photos

На штандот ќе се најде и тркачкиот хиперавтомобил Peugeot 9X8, што од годинава веќе вози во светското првенство во издржливост WEC

New item by Automedia MK / Google Photos

Фановите на тркачки автомобили со електрифициран погон ќе можат да се одушевуваат на хиперавтомобилот PEUGEOT 9X8 Hybrid. Тоа ќе биде негово прво појавување на салон, заедно со панданот од сериско производство, спортскиот PEUGEOT 508 PSE, со свои хибридни 360 КС, два електромотори и технологија развиена од истите инженери.

На посебен штанд во Хала 3 ќе може да се погледне и технологијата на водороден погон со горивни ќелии. Оваа технологија се нуди во PEUGEOT E-EXPERT HYDROGEN, којшто воедно ќе биде достапен и за пробно возење за време на салонот.

Секако дека Peugeot на посетителите на салонот ќе им понуди можност да се запознаат со личностите што се повзуваат со успесите на марката и личности што ја застапуваат истата: Мис на Франција, моделката Диана Леир, возачите на PEUGEOT 9X8 Hybrid и рагбистите на Stade Toulousain.

Како новиот Peugeot 408 научи да лебди

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Nissan Altima-te AWD

Nissan ја продаде фабриката во Русија за 1 евро, загуби 687 милиони долари

BMW M2 нов и верен на традицијата