за

Францускиот PSA се всели во седиштето на Opel во Риселсхајм

Opel Peugeot Риселсхајм
Opel Peugeot Риселсхајм

Францускиот автомобилски концерн PSA Peugeot Citroen отсега ќе ги раководи своите активности на германскиот пазар од централата на Opel во Риселсхајм.

Концернот PSA соопшти дека завршил со преселбата на своите вработени од Келн, кадешто се наоѓаше досегашната централа на групацијата за германскиот пазар. Канцелариите на Peugeot и Citroen сега се наоѓаат во матичното седиште на Opel во Риселсхајм.

Новата заедничка продажна организација за сите марки од концернот, Opel, Peugeot, Citroen и DS ќе биде оперативна од 1-ви февруари следната година.

Во 2018 година, коцнернот продал близу 400.000 автомобили и доставни возила во Германија, со што се постигнуваат 10% пазарно учество.

Според директорот на PSA во Германија, Размус Ројтер, марките ќе продолжат да ги организираат своите активности посебно и секоја марка индивидуално ќе им се обраќа на своите клиенти.

Поранешната фабрика на Opel во Бохум стана центар за сајбер-безбедност

Кралски благослов за стартот на Opel Corsa во Сарагоса

Напишано од Дарко Јаконов

Објавува текстови за автомобилизам од 1994 година, дел од оригиналната постава на магазинот Ауто Плус на Томислав Биљарац, главен уредник на првото лиценцирано издание на Ауто Билд Македонија, член на жирито за избор на европски автомобил на годината Ауто 1 на групацијата магазини Ауто Билд, во 2013 година ја основа Аутомедиа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ники Лауда прогласен од ФИА за личност на годината

Ники Лауда прогласен од ФИА за личност на годината

ford Focus ST

Top Gear вели дека Ford Focus ST е спортски компакт на годината